PROJEKTOWANIE

Projektowanie wczoraj i dziś, czyli co z tymi plikami Revit

31 października, 2018

Żyjemy w czasach, w których technologia projektowania i realizacji inwestycji zmienia się na naszych oczach. Przygotowaliśmy dla Państwa krótką instrukcję w jaki sposób poruszać się w „świecie BIM” , w jaki sposób korzystać z naszych bibliotek Revit, gdzie można je znaleźć oraz jakie parametry zostały w nich określone.
Ale zanim zaprosimy do obejrzenia tutorialu – cofnijmy się nieco w czasie……….

Czy pamiętacie jeszcze deski kreślarskie?
Początek ich masowego stosowania to okres rewolucji przemysłowej na przełomie XVIII/XIX wieku. Jednak technika rozwijana od tamtego czasu, wciąż związana była z  posiadaniem przez projektanta zdolności do rysowania czy wręcz umiejętności graficznych do przedstawienia swojej wizji.

A pamiętacie, kiedy pojawił się program do projektowania, czyli popularny CAD?
Oprogramowanie to stworzono, by zastąpić tradycyjną technikę kreślarską i znacznie przyspieszyć wykonanie projektu. W 1985 roku ukazał się w telewizji polskiej odcinek, cieszącego się wówczas wielką popularnością programu naukowego „Sonda”, który został właśnie poświęcony zagadnieniom związanym z komputerowym projektowaniem.

Jednak technologia projektowania i realizacji inwestycji nadal się zmienia i to na naszych oczach. Obecnie przechodzimy z projektowania 2D na projektowanie w oparciu o trójwymiarowy model. Czy nowy standard oprogramowania, zwany BIM (ang. Building Information Modeling) – zastąpi aplikację CAD?

Co ciekawe, CAD potrzebował około 15 lat aby zastąpić odręczne rysowanie. BIM według szacunków jest zmianą, która zajdzie dwa razy szybciej! A więc co takiego ma w sobie BIM czego nie ma CAD, że tak dynamicznie zmienia oblicze budownictwa? W poniższym porównaniu spróbujemy na to pytanie odpowiedzieć, ale zacznijmy od definicji BIM:

BIM czyli Modelowanie Informacji o Budynku to nowoczesny standard projektowania, koordynacji oraz kontroli kosztów budowy. Technologia ta umożliwia specjalistom z różnych dziedzin udział w procesie planowania pomagając stworzyć szczegółowy, oparty na dokładnych obliczeniach trójwymiarowy model projektu, zawierający wszystkie istotne dla produktów dane.

CAD a BIM
Poniżej znajdziecie główne różnice między plikami CAD a BIM.

CAD BIM
Każdy rysunek rysowany jest oddzielnie. Nie istnieje bezpośrednie powiązanie widoków rysunku. Zmiany w jednym widoku muszą być ręcznie aktualizowane w pozostałych. Cykl nanoszenia zmian jest więc uciążliwy i trwa długo. Widoki są generowane na bazie wcześniej zbudowanego modelu. Istnieje zależność między rysunkami, zmiany np. w planie automatycznie aktualizują widok elewacji, przekroju itd.
Rysunek to składowa linii 2D, które później są interpretowane jako obiekty. Budynek to składowa inteligentnych obiektów 3D. Widoki 2D to “produkt uboczny” modelu. Np. ściana to nie tylko 2 równoległe linie, ale obiekt zbudowany z warstw i materiałów o określonych właściwościach.
Cechy obiektów są przypisywane na bieżąco przez projektanta, który w sposób umowny (symboliczny) określa ich przeznaczenie. Obiekt jest inteligentny, tzn. posiada wbudowane właściwości, które dostosowują się do otoczenia.
Np. okno wie, że może być wstawione w ścianie i że musi wyciąć w niej otwór. Projektant korzysta z gotowych obiektów, musi być świadomy zależności panujących między nimi.
Opisy, np. etykiety są głównym nośnikiem informacji. BIM opiera się na parametrach i to one informują nas o właściwościach danego obiektu, i na ich podstawie generowane są opisy.
W platformie 2D istnieją przerwy w informacji, które są subiektywne w interpretacji. Można przedstawić rzeczywistość w 3D, ale nie jest to nigdy odwzorowanie pełne. Odwzorowanie pełne następuje w momencie zakończenia budowy. Dokładny model w pełni odzwierciedla budynek rzeczywisty, przed jego wybudowaniem. Interpretacja modelu jest jednoznaczna.
Proces tworzenia dokumentacji przebiega liniowo. Dokumentacja jest przekazywana od branży do branży, które pracują niezależnie od siebie Wszystkie branże od początku mają dostęp do modelu i wspólnie budują go wzbogacając o własne treści. Mogą również tworzyć samodzielne modele ściśle związane z modelem głównym (poprzez linki), które w końcowej fazie zostają zintegrowane w jeden model.
Źródło za zgodą: https://projektowaniebim.pl

 

ZALETY PROJEKTÓW BIM

Modelowanie informacji o budynku staje się procesem pożądanym przy planowaniu, projektowaniu i późniejszej budowie. Zaletą zdecydowanie jest dokładniejsze oszacowanie kosztów, wyższa jakość projektu i możliwość jego bieżącego usprawniania. Stały przepływ informacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu budowlanego wraz z inwestorem wzmacnia cały proces projektowania. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie niezbędnych zmian technologicznych już na etapie projektu, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo projektowe. To oznacza zmniejszoną ilość błędów, która byłaby widoczna dopiero na etapie realizacji inwestycji. I pomimo tego, że barierą jest wciąż cena  projektu z wykorzystaniem BIM-u (znacznie wyższa od tego przygotowanego „tradycyjnie”), to ograniczenie ryzyka opóźnień w oddaniu inwestycji niweluje tę niedogodność.

Rozwijającą się technologię BIM aktywnie wykorzystuje FLOWAIR, dysponując plikami Revit, które mogą być wykorzystywane w modelowaniu 3D budynków i systemów budowlanych.  Podkreślamy w ten sposób chęć swojej ścisłej współpracy z projektantami i architektami.

Pod koniec 2017 roku wraz z firmą PROCAD, dostawcą oprogramowania Autodesk, przeprowadziliśmy cykl szkoleń dla projektantów z zakresu instalacji pt. „BIM Akademii Efektywnego Projektowania”. Podczas warsztatów komputerowych prezentowane były podstawowe funkcje programu Revit oraz jego praktyczne zastosowanie przy modelowaniu architektury bydynku, instalacji wentylacyjnej, elektrycznej. Omówiony został system ogrzewania obiektów budowlanych na przykładzie naszych produktów: nagrzewnic, kurtyn oraz destratyfikatorów.

BIM we FLOWAIR

Firma FLOWAIR dysponuje plikami Revit urządzeń ze swojej oferty, można je znaleźć w bibliotece BIM na naszej stronie www: http://www.flowair.com/pl/biblioteka-bim.html   Pliki Revit posiadają komplet informacji niezbędnych do projektowania w BIM, m.in moc grzewcza dla różnych wartości czynnika grzewczego, opory hydrauliczne, przyłącze elektryczne.

Dodatkowo przygotowaliśmy dla Państwa krótką instrukcję w jaki sposób poruszać się po Revicie, w jaki sposób korzystać z naszych bibliotek, gdzie można je znaleźć oraz jakie parametry zostały w nich określone.

Zapraszamy do obejrzenia:

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Przeczytaj jeszcze o:

Popularne Tagi

BIM CAD dobór urządzeń FLOWAIR Wsparcie KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna nominalna moc grzewcza pliki Revit Produkty to nie wszystko projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Wsparcie handlowe Wsparcie Klienta Wsparcie logistyczne Wsparcie projektowe Wsparcie serwisowe Wsparcie szkoleniowe zakres mocy grzewczej