PROJEKTOWANIE

Wentylacja bezkanałowa – innowacyjne rozwiązanie.

23 lutego, 2024

Zainteresowanie alternatywnymi rozwiązaniami w dziedzinie budownictwa stale rośnie ze względu na świadomość związaną z ekologią i zdrowym stylem życia. Jednym z takich innowacyjnych podejść do zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniach jest wentylacja bezkanałowa. Projektowanie i stosowanie tego rodzaju systemów wentylacyjnych stało się punktem centralnym dla projektantów, inżynierów i właścicieli budynków, dążących do osiągnięcia optymalnych warunków komfortu użytkowania przy minimalnym wpływie na środowisko.

Czym jest wentylacja bezkanałowa?

Systemy wentylacji mechanicznej dostępne na rynku można podzielić ze względu na sposób montażu na dwa główne rodzaje:
rozwiązania kanałowe, w których dystrybucja powietrza odbywa się za pomocą sieci kanałów wentylacyjnych,

rozwiązanie bezkanałowe, które jest alternatywnym systemem wentylacji i nie wymaga tradycyjnych kanałów wentylacyjnych. Zamiast tego wykorzystywane są urządzenia montowane do przegród zewnętrznych budynku, ścian, podstropowo lub na dachu, a powietrze bezpośrednio z urządzenia nawiewane jest do strefy przebywania ludzi.

Decydując się na wybór odpowiedniej wentylacji do budynku należy pamiętać również o szeregu wymogów narzuconych przez prawo. W obecnych czasach, gdy w każdej dziedzinie życia dąży się do zwiększenia sprawności energetycznej urządzeń, konieczność stosowania wentylacji z odzyskiem ciepła to już nie tylko dobra wola użytkownika. Dyrektywy Unii Europejskiej wymuszają na inwestorach stosowanie energooszczędnych rozwiązań.

Przepisy narzucają również wymogi odnośnie samej konstrukcji urządzenia i układów sterowania:

– muszą być wyposażone w układ regulacji prędkości obrotowej wentylatora,

– muszą być wyposażone w by-pass, czyli układ obejścia odzysku ciepła,

– muszą być wyposażone w układ informowania o nadmiernym zabrudzeniu filtrów.

Jakie rozwiązanie wentylacji bezkanałowej wybrać?

Projektując system wentylacyjny należy przede wszystkim pamiętać o zapewnieniu komfortu użytkownikom dostarczając powietrze o odpowiedniej temperaturze, które nie generuje przeciągów, a także nie generuje hałasu. Urządzeniem, które jest bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby rynku i sprawdza się przy zastosowaniu wentylacji bezkanałowej jest jednostka OXeN. To innowacyjne urządzenie umożliwia dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczenia oraz odzyskanie już wcześniej wytworzonej energii cieplnej.

Dzięki dwóm głównym cechom rozwiązanie zyskuje zdecydowaną przewagę na rynku. Pierwszą z nich jest prostota konstrukcji, co ułatwia logistykę i montaż urządzenia na obiekcie. Drugą kluczową cechą jest właśnie bezkanałowa budowa, umożliwiająca instalację zarówno w obiektach wymagających modernizacji, jak i w nowych, gdzie tradycyjna wentylacja nie jest możliwa. OXeN idealnie sprawdza się w budynkach wielkokubaturowych takich jak: hale, magazyny, centra handlowe czy sale sportowe.

Jest to również dobry wybór ze względu na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, dzięki wysokiej sprawności odzysku ciepła, a także dzięki obniżeniu nakładów inwestycyjnych.

Rozwiązanie warte wielu nagród.

OXeN to najprostszy sposób na stworzenie wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Odpowiadając na potrzeby rynku, projektanci FLOWAIR w 2013 roku stworzyli urządzenie, które do dziś nie ma bezpośredniej konkurencji. Jednostka wentylacyjna OXeN została również wielokrotnie wyróżniona w konkursach wzornictwa przemysłowego. Najbardziej prestiżowymi nagrodami jest tytuł RedDot Award 2014 oraz IF Design. Nagrody te to nie tylko potwierdzenie niezawodności urządzenia, ale także odpowiedniego designu dostosowanego do funkcjonalności.

Najważniejszym jednak dowodem zadowolenia są opinie użytkowników. Zachęcamy do kontaktu z FLOWAIR !

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Przeczytaj jeszcze o:

Popularne Tagi

BIM CAD dobór urządzeń FLOWAIR Wsparcie KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna nominalna moc grzewcza pliki Revit Produkty to nie wszystko projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Wsparcie handlowe Wsparcie Klienta Wsparcie logistyczne Wsparcie projektowe Wsparcie serwisowe Wsparcie szkoleniowe zakres mocy grzewczej