PROJEKTOWANIE

Wentylatory podsufitowe typu HVLS – destratyfikacja wraz z efektem pozornego grzania i chłodzenia.

01 sierpnia, 2023

Jak zmniejszyć koszty eksploatacyjne przy jednoczesnym zwiększeniu poczucia komfortu termicznego? Wentylatory podsufitowe typu HVLS goszczą na polskim rynku już jakiś czas, lecz nie zyskały dotychczas dużej popularności. Jest to jednak rozwiązanie warte zwrócenia uwagi ze względu na jego funkcjonalność oraz wpływ na komfort termiczny osób przebywających w pomieszczeniu. We FLOWAIR od lat kompleksowo wyposażamy obiekty średnio i wielkokubaturowe. Dlatego jako rozszerzenie swojej oferty wprowadziliśmy do sprzedaży typoszereg wentylatorów podsufitowych LEO H.

Czym jednak są tego typu jednostki?

HVLS to niskoobrotowe wentylatory podsufitowe potrafiące przetłaczać ogromne ilości powietrza. Z tej krótkiej definicji biorą one swoją nazwę. Zwrot „HVLS” jest bowiem skrótem od angielskiego wyrażenia „high volume – low speed”, czyli w najprostszym tłumaczeniu „duża objętość – niska prędkość”. Jak przekłada się to na liczby? Wentylatory LEO H to urządzenia o średnicy od 2.4 do 7.3 metra, potrafiące przetłaczać do prawie 800 000 m3/h przy prędkości obrotowej niewiele nieprzekraczającej 100 obr/min. Zestawione ze sobą liczby mogą robić wrażenie – jednak same w sobie nie są tak kluczowe – dużo ważniejsza jest funkcjonalności wentylatora.

Podstawową funkcją urządzenia LEO H jest destratyfikacja. Wentylator, wprawiając powietrze w ruch powoduje jego skuteczne mieszanie się w całej objętości obsługiwanego pomieszczenia. Podnosi to skuteczność wentylacji – m. in. zapobiega powstawaniu tzw. stref martwych w obiekcie, czyli stref gdzie powietrze się nie porusza. Dodatkowo pozwala lepiej dystrybuować dostarczane do obiektu ciepło i chłód. Najważniejszym jednak aspektem destratyfikacji jest uzyskiwanie tzw. efektu ogrzewania.

Efekt ogrzewania i chłodzenia.

Uzyskiwany zimą efekt ogrzewania (zwany też ogrzewaniem pozornym), jest następstwem przesuwania zgromadzonego pod stropem ciepłego powietrza do strefy, którą faktycznie chcemy ogrzewać. Może być to strefa przebywania ludzi, zwierząt, roślin czy prowadzenia i realizacji procesów produkcyjnych.

Skutkiem destratyfikacji jest też, uzyskiwany latem, efekt chłodzenia – znany również pod pojęciem „chłodzenie pozorne”. Zachodzi on wtedy, gdy przesuwane masy powietrza omywają chłodzone elementy, tworząc efekt lekkiego „przeciągu”. Co ważne, efekt ten zachodzi również wtedy gdy powietrze go wywołujące ma wyższą temperaturę niż powietrze w strefie chłodzonej.

Zagadką może być, dlaczego wspomniane efekty określane są jako „pozorne”? Sprawa jest prostsza niż się wydaje – zapamiętać wystarczy, że wentylator sam w sobie nie jest źródłem ani ogrzewania, ani chłodzenia. Wykorzystuje on bowiem sposób pracy do uzyskania pożądanych efektów, które ustają wraz z zatrzymaniem urządzenia.

Korzyści z zastosowania wentylatorów HVLS.

Korzyści płynących z zastosowania wentylatorów typu HVLS jest kilka. Warto zwrócić uwagę, że pełniąc funkcje klasycznych destratyfikatorów, obejmują swym działaniem znacznie większą powierzchnię i oferują znacząco niższy hałas niż zestaw klasyczny dla analogicznego obszaru. Efekty chłodzenia oraz ogrzewania pozwalają obniżyć koszty inwestycyjne i eksploatacyjne standardowych systemów grzewczo – klimatyzacyjnych, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie te systemy wyeliminować (np. przy niskim budżecie inwestycyjnym, pierwszym etapem inwestycji może być zastosowanie LEO H jako urządzenia poprawiającego, w okresie letnim, komfort ludzi, umożliwiając przesunięcie w czasie inwestycji związanych z systemem klimatyzacji obiektu). Koszty eksploatacyjne są silnie uzależnione od subiektywnego odczucia użytkowników urządzenia, bo to ich potrzeby przełożą się na sposób użytkowania wentylatora. Szacuje się jednak, że różniąca kosztów w tym zakresie może sięgać nawet 30% w stosunku do systemu bez zainstalowanego wentylatora LEO H. Ostatnim elementem koszyka korzyści jest bezobsługowość urządzenia. Przy normalnej eksploatacji, zgodnej z zaleceniami FLOWAIR, codzienna obsługa urządzenia sprowadza się do utrzymania w czystości, obserwacji miejsca montażu oraz wymiana oleju w układzie silnika raz na kilka lat.

Zastosowanie wentylatorów LEO H może znacząco zmienić postrzeganie kwestii zapewnienia komfortu w obiekcie. LEO H to przede wszystkim niski koszt inwestycji, eksploatacji oraz praktycznie bezobsługowa praca, a to wszystko przy znaczącym obniżeniu zużycia energii pierwotnej i poszanowaniu naszego wspólnego dobra – planety.

autor artykułu: Paweł Koszorek- Product Manager

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Przeczytaj jeszcze o:

Popularne Tagi

BIM CAD dobór urządzeń FLOWAIR Wsparcie KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna nominalna moc grzewcza pliki Revit Produkty to nie wszystko projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Wsparcie handlowe Wsparcie Klienta Wsparcie logistyczne Wsparcie projektowe Wsparcie serwisowe Wsparcie szkoleniowe zakres mocy grzewczej