PROJEKTOWANIE

Ogrzewanie i chłodzenie w czasach zeroemisyjności budynków.

06 czerwca, 2023

Rok 2023 ma być przełomowym w kontekście decyzji dotyczących sektora budowlanego. Ambitne cele Unii Europejskiej wymagać będą na właścicielach modernizacji istniejących obiektów pod kątem zwiększenia efektywności energetycznej. Co więcej UE prowadzi działania zmierzające do wyeliminowania zagrożeń, jakim jest dziura ozonowa i efekt cieplarniany, stawiając kolejne ograniczenia w stosowaniu fluorowanych gazów cieplarnianych. 

Wykorzystywanie niskotemperaturowych źródeł ciepła do ogrzewania obiektów jest rozwiązaniem, które w obecnych czasach coraz bardziej zyskuje na popularności- zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach europejskich. Wiąże się z tym wzrost sprzedaży między innymi pomp ciepła typu powietrze-woda, które w takim przypadku stanowią serce instalacji centralnego ogrzewania budynków. 

W odpowiedzi na wymagania stawiane nam przez Unię Europejską firma FLOWAIR stworzyła uniwersalne urządzenie do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń – Luna. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o współpracy z pompami ciepła, dzięki czemu jest w stanie zapewnić całoroczny komfort.

Luna idealnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istotne jest połączenie walorów technicznych z reprezentatywnym wyglądem. Nowoczesna, minimalistyczna stylistyka została potwierdzona przez międzynarodowe grono ekspertów, którzy przyznali urządzeniu prestiżową nagrodę Red Dot Design Award 2023.

Luna FLOWAIR

Jednym z kluczowych elementów urządzenia jest innowacyjna, ruchoma dysza nawiewna 360°. Eliminuje ona martwe strefy w porównaniu do klasycznych konkurencyjnych rozwiązań oraz gwarantuje zachowanie komfortu nawet w wysokich pomieszczeniach. Dysza gwarantuje równomierny, przestrzenny rozkład powietrza w pomieszczeniu, niezależnie od aktualnego trybu pracy urządzenia. Dodatkowo Luna wyposażona została w wentylator EC, dzięki czemu możliwa jest płynna regulacja nie tylko kąta nawiewu, ale również ilości dostarczanego powietrza.

Inteligentne algorytmy urządzenia są odpowiedzią na wymagania stawiane nam w zakresie zeroemisyjności budynków. Jednostki Luna, dzięki pełnemu opomiarowaniu mogą realizować funkcję automatycznej destratyfikacji. Ponadto algorytmy sterowania umożliwiają współpracę z zewnętrznymi czujnikami (np. czujnikami obecności). Urządzenie w przypadku braku ruchu w pomieszczeniu, stopniowo ogranicza swoją pracę do niezbędnego minimum, gwarantując w ten sposób dodatkowe oszczędności energii.

Uniwersalność

Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o modernizowanych obiektach. Automatyka urządzenia pozwala na dostosowanie parametrów pracy do specyficznych wymagań danego budynku, co w połączeniu z zastosowaniem wody jako medium pozwala na wykorzystanie w modernizowanych obiektach. Systemy klimatyzacji wykorzystujące wodę lodową gwarantują nie tylko bezpieczeństwo ale również wysoką elastyczność projektowania i ewentualnych modernizacji.
Luna posiada obudowę wewnętrzną wykonaną z EPP (spienionego polipropylenu), która zapewnia lekką konstrukcję i bardzo dobrą izolację akustyczną. Obudowę zewnętrzną wykonana jest z tworzywa sztucznego, co umożliwia dopasowanie koloru obudowy do każdego wnętrza.

Dodatkowo sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą inteligentnego sterownika T-box Zone, który wymaga tylko jednego przewodu, co eliminuje potrzebę skomplikowanych szaf sterowniczych integrujących kilka urządzeń.

Luna SYSTEM FLOWAIR

autor artykułu: Sylwester Głąbicki – Product Manager

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Przeczytaj jeszcze o:

Popularne Tagi

BIM CAD dobór urządzeń FLOWAIR Wsparcie KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna nominalna moc grzewcza pliki Revit Produkty to nie wszystko projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Wsparcie handlowe Wsparcie Klienta Wsparcie logistyczne Wsparcie projektowe Wsparcie serwisowe Wsparcie szkoleniowe zakres mocy grzewczej