PROJEKTOWANIE

Zastosowanie kurtyny powietrznej i jej wpływ na utrzymanie komfortu cieplnego.

17 maja, 2023

Poczucie komfortu w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne i niemal w każdej dziedzinie życia porusza się kwestie jego zapewniania – zarówno w ujęciu psychologicznym, jak i fizycznym. Aby poczuć pełnię komfortu, należy nie tylko zadbać o strefę psychologiczną, ale także o jej fizjologiczne podłoże, związane między innymi z komfortem cieplnym, który wskazuje na uczucie równowagi termicznej między ciałem człowieka a otaczającym go środowiskiem. Będąc w stanie komfortu cieplnego czujemy, że temperatura w danym miejscu jest „w sam raz” – nie jest nam ani za ciepło, ani za zimno. Jak zatem skutecznie zadbać o te idealne warunki? Jakie urządzenia mogą nam w tym pomoc i jak efektywnie zapewnić komfort cieplny w obiektach przemysłowych i komercyjnych? 

Jednym ze sposobów wpływających na utrzymanie komfortu cieplnego jest odizolowanie wnętrza obiektów od niekorzystnych warunków zewnętrznych, takich jak powietrze o niskiej temperaturze w miesiącach zimowych lub gorące powietrze w miesiącach letnich. W przypadku zamkniętych drzwi sprawa ta nie wydaje się być skomplikowana, natomiast sytuacja zmienia się, gdy drzwi te otwierane są często lub na długi czas – wtedy wskutek różnicy temperatur między pomieszczeniem i otoczeniem zewnętrznym, a także występujących przeciągów, dochodzi do nadmiernej wymiany ciepła między tymi ośrodkami. Taka sytuacja oczywiście negatywnie wpływa na zapewnienie komfortu cieplnego – podczas otwierania drzwi w miesiącach zimowych czujemy zazwyczaj nagły, przeszywający chłód, który jest szczególnie uciążliwy dla osób przebywających w pobliżu wejścia do pomieszczenia. Z kolei w miesiącach letnich, gdy staramy się zapewnić niższą temperaturę niż na zewnątrz, otwieranie drzwi skutkuje napływem gorącego powietrza, które również w odczuciu może być nieprzyjemne. Należy także pamiętać, że takie sytuacje wpływają niekorzystnie nie tylko na utrzymanie komfortu cieplnego w obiektach, ale także na koszty związane z ogrzewaniem czy chłodzeniem obiektów – każda strata lub nadwyżka ciepła musi zostać zbilansowana przez dodatkowe dogrzanie lub schłodzenie powietrza, co generuje dodatkowe koszty.

Rozwiązaniem powyższego problemu jest zastosowanie kurtyn powietrznych. Rolą tych urządzeń jest tworzenie bariery powietrznej w płaszczyźnie otworu drzwiowego, która przy otwartych drzwiach skutecznie ogranicza niekorzystną wymianę ciepła między pomieszczeniem a otoczeniem zewnętrznym, utrzymując tym samym zadaną temperaturę wewnątrz. Obecnie, stosowanie kurtyn powietrznych jest jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań do ograniczania wpływu niekorzystnych czynników zewnętrznych w obiektach komercyjnych, użyteczności publicznej czy też przemysłowych.

Na rynku można spotkać szeroką ofertę kurtyn powietrznych. Na co zatem warto zwrócić uwagę przy doborze tego typu urządzeń?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na trzy podstawowe aspekty jakimi są:

  • – zasięg kurtyny
  • – jej długość
  • – dostęp do źródła ciepła

Podczas doboru kurtyny o odpowiednim zasięgu i długości należy kierować się wymiarami otworu drzwiowego – odpowiednio dobrana kurtyna powinna mieć zasięg i długość co najmniej równe wysokości i szerokości otworu drzwiowego. Tylko tak dobrana kurtyna pozwoli na wytworzenie efektywnej bariery powietrznej.

Trzecim czynnikiem, ale również bardzo istotnym, jest dostęp do źródła ciepła. Ma to znaczenie, gdy chcemy dodatkowo podgrzać powietrze wypływające z kurtyny, dzięki czemu jest ono przyjemniejsze dla osób przechodzących przez otwór drzwiowy, a w miesiącach zimowych takie podgrzane powietrze zapewnia szybsze wyrównanie ewentualnych strat ciepła spowodowanych otwartymi drzwiami.

Elementami zapewniającymi podgrzanie powietrza w kurtynach są grzałki elektryczne lub wodny wymiennik ciepła. W przypadku, gdy w obiekcie nie ma możliwości podłączenia instalacji wodnej do kurtyny powietrznej, można zastosować urządzenie z grzałkami elektrycznymi, natomiast gdy ogrzewanie w obiekcie oparte jest o instalację wodną, warto zdecydować się na wersję kurtyny z wymiennikiem ciepła.

Dodatkowo, biorąc pod uwagę politykę klimatyczną krajów Unii Europejskiej oraz dążenie do ograniczania emisji toksycznych związków do atmosfery, coraz popularniejsze staje się wykorzystanie niskotemperaturowych źródeł ciepła i stosowanie jego odzysku, czy też wszelkich zabiegów ograniczających zużycie energii – zarówno elektrycznej jak i cieplnej.

W te trendy doskonale wpisuje się wodna kurtyna powietrzna ELiS AX, której producentem jest firma FLOWAIR.

Kurtyna ELiS AX jest zaawansowaną technologicznie kurtyną powietrzną, wyposażoną w wodny wymiennik ciepła. Zastosowane w niej rozwiązania konstrukcyjne oraz algorytmy sterowania pozwalają na jak najlepsze dopasowanie pracy urządzenia do otworu drzwiowego i sterowanie nim w zależności od warunków wewnętrznych jak i zewnętrznych, zapewniając tym samym utrzymanie komfortu cieplnego w obiekcie.

Jednym z zastosowanych rozwiązań, jest technologia OPTIflow, polegająca na odpowiednim ukierunkowaniu powietrza przepływającego przez kurtynę, zapewniającym stworzenie efektywnej bariery powietrznej przy możliwie jak najmniejszym zużyciu energii. Powietrze zasysane jest z dwóch miejsc jednocześnie (przez górną i dolną kratkę wlotową), dzięki czemu równomiernie przepływa przez wodny wymiennik ciepła, tym samym nagrzewając się. Następnie, za pomocą promieniowych wentylatorów EC powietrze transportowane jest w kierunku wylotu, gdzie specjalnie ukształtowane lamele wylotowe dzielą strugę powietrza na trzy niezależne strumienie. Dodatkowo, regulacja kątów ustawienia lamel umożliwia jeszcze lepsze dopasowanie strumieni do charakterystyki otworu drzwiowego.

Zastosowanie w kurtynie trzyrzędowych lub czterorzędowych wodnych wymienników ciepła, które mogą być zasilane niskotemperaturowym czynnikiem grzewczym oraz energooszczędnych wentylatorów EC, umożliwiających płynną regulację wydajności, idzie w parze z zieloną polityką krajów europejskich. Kurtyna bez problemu może współpracować z pompami ciepła czy instalacjami odzysku ciepła, podgrzewając powietrze do komfortowej temperatury. Zużycie energii elektrycznej podczas pracy urządzenia jest dużo mniejsze niż koszt wynikający z pokrycia strat wskutek niekorzystnej wymiany ciepła przez niezabezpieczony otwór drzwiowy. Dodatkowo, zastosowane wentylatory EC charakteryzują się cichą pracą w stosunku do wydajności kurtyny – dzięki temu jej praca nie wpływa negatywnie na osoby przebywające w pobliżu urządzenia.

Mając na uwadze dwa najważniejsze parametry, jakimi jest zasięg kurtyny i jej długość, warto wspomnieć, że kurtyna powietrzna ELiS AX występuje w dwóch podstawowych wariantach różniących się zasięgiem – wyróżnia się kurtyny ELiS AX36 o zasięgu maksymalnym wynoszącym 3,6 m oraz ELiS AX45 o zasięgu maksymalnym wynoszącym 4,5 m. Dodatkowo, każdy z tych wariantów dostępny jest w czterech długościach: 1 m, 1,5 m, 2 m oraz 2,5 m, które możemy wyposażyć w trzy lub czterorzędowy wodny wymiennik ciepła.  Biorąc pod uwagę minimalistyczny wygląd urządzenia oraz dostępne opcje związane z zasięgiem i długością, dobór kurtyny ELiS AX o odpowiednich parametrach nie powinien stanowić problemu w przypadku większości otworów drzwiowych.

Do niewątpliwych zalet kurtyny ELiS AX należą zaawansowane algorytmy jej pracy. Dzięki wbudowanemu modułowi sterującemu kurtyna może zostać podłączona do sterownika T-box Zone lub też do systemu zarządzania budynkiem BMS, umożliwiając tym samym inteligentne zarządzanie jej pracą. Dzięki możliwości podłączenia do kurtyny czujnika temperatury zewnętrznej jak i wewnętrznej kurtyna dostosowuje swoją pracę do warunków panujących w jej otoczeniu i na tej podstawie również dobiera odpowiednią wydajność. Dodatkowo, dzięki wbudowanym czujnikom temperatury możliwa jest regulacja temperatury powietrza wypływającego z kurtyny oraz regulacja temperatury czynnika grzewczego na powrocie z wymiennika wodnego. Dostępna jest również opcja wstępnego podgrzania wymiennika wodnego, gdy kurtyna nie pracuje – dzięki temu już w początkowej fazie otwarcia drzwi wypływający z urządzenia strumień powietrza będzie cieplejszy.

Kurtyna może pracować w trybie ZIMA (grzanie) lub LATO (wentylacja) według jednej z trzech konfiguracji:

  • według sygnału z czujnika drzwiowego oraz z czujnika temperatury,
  • tylko według sygnału z czujnika drzwiowego,
  • tylko według sygnału z czujnika temperatury.

Trzecim i najbardziej zaawansowanym trybem pracy kurtyny jest tryb SMART, który opiera się na zastosowanej technologii OPTIsmart. W trybie tym kurtyna automatycznie przechodzi między trybem ZIMA i LATO w zależności od temperatury zewnętrznej. Dodatkowo, w trybie tym kurtyna dostosowuje swoją pracę w zależności od częstotliwości i czasu otwarcia drzwi. Ta opcja jest szczególnie ważna w obiektach, w których drzwi otwierają się częściej o określonych porach w ciągu dnia.

Na sam koniec warto wspomnieć o możliwości wyposażenia kurtyny w wymienny filtr powietrza, dzięki czemu możliwe jest oczyszczenie go z zanieczyszczeń powstających na przykład w pobliżu obiektów przemysłowych czy też tras szybkiego ruchu.

Podsumowując, jednym ze sposobów utrzymania komfortu cieplnego w obiekcie jest zapobieganie nadmiernej wymianie ciepła między jego wnętrzem a otoczeniem zewnętrznym w czasie otwarcia drzwi. W tym celu najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kurtyny powietrznej, której zadaniem jest stwarzanie bariery powietrznej w płaszczyźnie otworu drzwiowego. Przykładem takiego urządzenia jest kurtyna powietrzna ELiS AX, która dzięki zastosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym oraz zaawansowanej automatyce pozwala na skuteczną ochronę wejścia do obiektu, przy jednoczesnym zapewnieniu energooszczędnej i cichej pracy. Kurtyna ta dzięki możliwości współpracy z pompami ciepła czy też instalacjami odzysku ciepła doskonale wpisuje się w ekologiczne trendy i dążenie krajów europejskich do uzyskania neutralności klimatycznej. W związku z tym, warto wykorzystać potencjał tego urządzenia i korzystając z kurtyny ELiS AX przyczynić się do ograniczenia niechcianych strat czy zysków ciepła w różnorodnych obiektach.

autor artykułu: Aleksandra Gołąbek- Product Manager

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Przeczytaj jeszcze o:

Popularne Tagi

BIM CAD dobór urządzeń FLOWAIR Wsparcie KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna nominalna moc grzewcza pliki Revit Produkty to nie wszystko projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Wsparcie handlowe Wsparcie Klienta Wsparcie logistyczne Wsparcie projektowe Wsparcie serwisowe Wsparcie szkoleniowe zakres mocy grzewczej