PROJEKTOWANIE

Remedium na niedopasowanie i stopień skomplikowania systemów HVAC.

14 lipca, 2023

Często borykasz się z niedopasowaniem mocy systemu HVAC do charakterystyki projektowanego budynku? Problemem staje się wysokość pomieszczenia i niewystarczający zasięg nadmuchiwanego powietrza? Czy system detekcji gazu to ostatnie o czym myślisz?  A może nie masz czasu na łączenie skomplikowanych układów automatyki czy szaf sterowniczych? Najlepiej, gdyby system HVAC „regulował się sam”?

Mamy rozwiązanie na wszystkie powyższe problemy. Nowe urządzenia w rodzinie Cube – Cube O, czyli innowacyjne urządzenia do ogrzewania, chłodzenia, destratyfikacji oraz dostarczania świeżego powietrza do obiektów wielkokubaturowych, przynoszące szereg korzyści na każdym etapie realizacji inwestycji.

Optymalizacja doborowa systemu HVAC.

Komfort termiczny wewnątrz budynków ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i efektywności pracy. Najczęstszym problemem w jego osiągnięciu jest niedopasowanie mocy chłodniczej/grzewczej do potrzeb wentylacyjnych. Szczególnie często dochodzi do takiej sytuacji w przypadku budynków o niestandardowej charakterystyce – np. w zakładach przemysłowych z dużymi zyskami ciepła, lokalach ze znaczącym przeszkleniem, obiektach wymagających zwiększonej wymiany powietrza lub w budynkach wielkokubaturowych o niewielkiej obecności ludzi. Okazuje się, że trzeba zdecydować – czy zastosować większe jednostki wentylacyjne/rooftop czy może zwiększyć ich ilość? Żadne z tych rozwiązań nie jest dobre, gdyż prowadzi to do przewymiarowania technicznego oraz kosztowego całej instalacji. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi Cube O, który stanowi uzupełnienie standardowego systemu o dodatkową moc. Jednostki Cube O są zaprojektowane w tej samej technologii co rodzina Cube, zapewniając kompatybilność techniczną i wizualną całego systemu.

HVAC FLOWAIR

Praca na wysokościach.

W dobie galopujących cen gruntu, inwestorzy planujący budowę np. nowego magazynu, pragną maksymalnie wykorzystać każdy metr kwadratowy dostępnej powierzchni. Idealnym rozwiązaniem zwiększającym pojemność magazynu jest zwiększenie jego wysokości. Z kolei w przypadku wysokich budynków napotykamy na problemy związane z instalacją HVAC. Pierwszym z nich, jest wynikająca z barier wewnętrznych, ograniczona możliwość montażu naściennego urządzeń. Rozwiązaniem jest montaż podstropowy, lecz i on przysparza problemów. Wraz z rosnącą wysokością magazynu rośnie również gradient temperatury, czyli rozwarstwienie temperaturowe pomiędzy strefą przebywania ludzi a strefą pod stropem. Jest to efekt niepożądany, gdyż prowadzi do zwiększonych strat ciepła przez strop. Wpływa również na ograniczenie komfortu cieplnego i najczęściej prowadzi do niedogrzania strefy przebywania ludzi. Rozwiązaniem powyższych mankamentów są jednostki Cube O. Urządzenia te zostały zaprojektowane do pracy na wysokościach przewyższających nawet 15 metrów.

CUBE O

Są wyposażone w wentylatory o wysokim wydatku oraz w nawiewniki wirowe, zapewniające możliwość dostosowania kierunku strugi powietrza nawiewanego do aktualnych warunków temperaturowych. Jest to szczególnie istotne do utrzymania komfortu cieplnego w zakresie minimalizacji przeciągów i dostarczania energii cieplnej do obszaru, w którym przebywają ludzie. Dodatkowo urządzenia mogą być wyposażone w dysze dalekiego zasięgu, jeszcze bardziej zwiększające zasięgi. Autorskie algorytmy pracy umożliwiają pracę w trybie destratyfikacji oraz zapewniają całoroczny komfort termiczny. Jednostki Cube O są zatem rozwiązaniem umożliwiającym montaż na dużych wysokościach, zapewniającym skuteczny nadmuch powietrza w odpowiednich kierunkach, minimalizując przy tym przeciągi i dostarczając energię cieplną do strefy przebywania ludzi.

CUBE O

Sterowanie.

Konieczność łączenia wielu urządzeń ze sterownikami i parametryzacją szaf sterowniczych to duży koszt, szczególnie gdy gonią terminy oddania inwestycji. Zdając sobie sprawę, jak skomplikowane i czasochłonne potrafi być „uruchomienie” układu sterowania urządzeniami HVAC, postanowiliśmy pójść krok dalej. Urządzenia Cube O są wyposażone w fabrycznie wbudowane moduły zasilająco-sterująco-pomiarowe. Nawet w przypadku zastosowania wielu jednostek, wystarczy je połączyć zaledwie jednym przewodem sygnałowym ze sterownikiem T-box Zone. Nie ma potrzeby wydzielania miejsca na szafy sterownicze, nie ma potrzeby stosowania sterowników strefowych, nie ma potrzeby ciągnięcia kilometrów dodatkowych przewodów.

SYSTEM FLOWAIR

Optymalizacja doborowa systemu HVAC.

Do ogrzewania wielu budynków przemysłowych wykorzystuje się paliwo gazowe. Nagrzewnice gazowe są jednymi z najbardziej efektywnych urządzeń wykorzystywanych do tego celu. Działają one na zasadzie zwiększenia temperatury powietrza recyrkulującego w trakcie przepływu przez odizolowaną komorę spalania.

W przypadku instalacji gazowej poprowadzonej wewnątrz pomieszczenia, ustawodawstwo przewiduje konieczność zastosowania systemu detekcji gazu na wypadek jego wycieku w pomieszczeniu. Jest to kolejny element instalacji, który wymaga dobrania, zaprojektowania, zamówienia, wykonania, autoryzacji i okresowej legalizacji. W niektórych z wariantów Cube O mogą być wyposażone w nagrzewnice gazowe. W takich konfiguracjach montaż modułu gazowego ma miejsce na dachu, czyli poza budynkiem. Instalacja gazowa może więc być całkowicie wyprowadzona z budynku. Umożliwia to rezygnację z uciążliwych systemów detekcji i upraszcza rozprowadzenie rurociągów. Dodatkową korzyścią jest dużo prostsza obsługa serwisowa. Przegląd jest możliwy bez obecności serwisanta wewnątrz budynku i bez konieczności przerywania pracy zakładu.

Efektywność i bezobsługowość.

Jedną z najważniejszych cech nowoczesnych systemów HVAC jest ich efektywność energetyczna, zapewnienie komfortu cieplnego oraz korzyści inwestycyjne i eksploatacyjne. Cube O kładzie szczególny nacisk na wszystkie te kwestie. Urządzenie zaprojektowane w technologii modułowej, gwarantuje możliwość dopasowania poszczególnych sekcji do konkretnych potrzeb inwestora. Płynnie regulowane wentylatory EC, modulowana nagrzewnica gazowa, bezstopniowe zawory dostosowujące moc do aktualnego zapotrzebowania, jednocześnie minimalizujące zużycie energii. Dodatkowo automatycznie regulowany nawiewnik dba o to, by powietrze było odpowiednio dystrybuowane, bez uciążliwych przeciągów. Praca wszystkich tych komponentów jest zsynchronizowana za pomocą wbudowanego inteligentnego układu zasilająco-sterującego, tworząc z Cube O urządzenie praktycznie bezobsługowe. Podczas uruchomienia wystarczy jednorazowo określić, w jakich godzinach pracuje zakład i można zapomnieć o urządzeniu, ponieważ będzie ono samodzielnie wykonywało zadaną pracę.

Cube O to linia urządzeń, które skutecznie rozwiązują problemy z niedopasowaniem i skomplikowaniem systemów HVAC. Bez względu na to, czy jesteś projektantem instalacji, wykonawcą czy inwestorem, Cube O oferuje Ci szereg korzyści. Zapewnia dodatkową moc grzewczą i chłodniczą, gwarantuje zasięgi nadmuchiwanego powietrza (nawet w najwyższych pomieszczeniach), upraszczaja system automatyki i instalację gazową, umożliwiaja rezygnację z systemu detekcji gazu oraz zarządza pracą komponentów w sposób bezobsługowy. Wszystko to sprawia, że system HVAC oparty o urządzenia Cube O, jest lepiej dopasowany do realnych potrzeb, dostarczając optymalizację na każdym etapie realizacji inwestycji.

FLOWAIR
autor artykułu: Filip Konieczny- Business Unit Manager

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Przeczytaj jeszcze o:

Popularne Tagi

BIM CAD dobór urządzeń FLOWAIR Wsparcie KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna nominalna moc grzewcza pliki Revit Produkty to nie wszystko projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Wsparcie handlowe Wsparcie Klienta Wsparcie logistyczne Wsparcie projektowe Wsparcie serwisowe Wsparcie szkoleniowe zakres mocy grzewczej