PROJEKTOWANIE

Przemysłowe pompy ciepła Aura – monoblokowe rozwiązanie Plug&Play.

28 sierpnia, 2023

Pompy ciepła są z nami już ponad 100 lat, ale dopiero niedawno wdarły się na salony z ogromnym impetem, budząc przy tym ogromne emocje. Już kilka lat temu pompy ciepła zmieniły sposób w jaki patrzymy na całą branżę HVAC. Na początku swojej drogi służyły głównie jako urządzenia do odzysku ciepła w wyspecjalizowanych instalacjach przemysłowych. W późniejszym okresie zaczęto wykorzystywać je do rozwiązań bardziej nam znanych, w tym do ogrzewnictwa budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Wzrost popularności pomp ciepła, w tym w zastosowaniu, można umiejscowić na przełomie XX i XXI wieku. W ostatnich latach obserwujemy prawdziwy boom na pompy ciepła w szerokim spektrum zastosowań.

Najczęściej spotykane na rynku pompy ciepła to urządzenia sprężarkowe, które mogą pracować np. na rzecz ogrzewania różnych mediów, np. powietrza i innych gazów, a także wody lub glikolu. Energię pozyskują one ze źródeł niskotemperaturowych, tj. takich, których temperatura jest niższa niż ogrzewane medium. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu odpowiednich zjawisk termodynamicznych. Najważniejszą cechą, będącą jednocześnie największą zaletą urządzeń jest to, że mogę pozyskać od 2 do nawet 7 razy więcej energii niż potrzebują do własnej pracy.

pompa ciepła AURA

Urządzenia Aura to jednostki grzewczo – chłodnicze, oparte o zabudowany wewnętrznie kompletny układ sprężarkowy – oznacza to, że do urządzenia należy doprowadzić jedynie podgrzewane lub ochładzane medium. W przypadku Aury jest to woda lub glikol. Jednostki zostały zaprojektowane tak, aby stosunek energii grzewczej lub chłodniczej do energii elektrycznej pobieranej z sieci był jak najwyższy. Ten stosunek określa się współczynnikami COP (grzanie) lub EER chłodzenie. Im wyższe są te współczynniki tym efektywniejsza jest pompa ciepła.

Urządzenia FLOWAIR zostały dodatkowo wyposażone w najważniejsze elementy instalacji hydraulicznej, tj. naczynie zbiorcze, bufor bezpieczeństwa, pompę obiegową czy zawory: bezpieczeństwa i regulacyjne. Oznacza to, że części z nich nie trzeba już projektować w układzie całej instalacji. Dodatkowo, łącząc to z monoblokową budową pompy ciepła Aura stały się urządzeniami PLUG&PLAY, a co za tym idzie uzyskano nie tylko znaczne uproszczenie logistyki montażu i dostawy, ale także zwiększenie prostoty instalacji.

Pompy ciepła AURA wyposażone są w zintegrowaną automatykę opartą o zaawansowany sterownik, dzięki któremu urządzenie uzyskuje pełną autonomie – nie potrzebuje dodatkowych elementów kontrolno-sterujących do właściwej pracy. Jednostka może zostać wpięta do nadrzędnego systemu BMS i pracować jako jego część.

Podstawowy typoszereg to jednostki o mocy grzewczej do 75kW i mocy chłodniczej do 65kW. Typoszereg zawiera 8 jednostek, dopasowanych tak, aby znalazły zastosowanie zarówno w większych projektach, jak i połączeniu z pojedynczymi odbiornikami.

pompa ciepła AURA

Aura to również krok w stronę poszanowania energii pierwotnej i dbania o środowisko, które nas otacza. Dzięki zastosowaniu konstrukcji powietrze woda, zamiast konstrukcji powietrze freon, każda instalacja oparta o pompę AURA będzie cechować się od kilku do kilkudziesięciu razy niższą ilością czynnika chłodniczego. To ważny krok zarówno dla FLOWAIR jak i dla całej branży HVAC, w której zrozumienie poszanowania otaczającego nas świata jest co raz większe.

autor artykułu: Paweł Koszorek- Product Manager

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Przeczytaj jeszcze o:

Popularne Tagi

BIM CAD dobór urządzeń FLOWAIR Wsparcie KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna nominalna moc grzewcza pliki Revit Produkty to nie wszystko projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Wsparcie handlowe Wsparcie Klienta Wsparcie logistyczne Wsparcie projektowe Wsparcie serwisowe Wsparcie szkoleniowe zakres mocy grzewczej