PRZYKŁADY REALIZACJI

Magazyn wysokiego składowania: propozycja systemu grzewczo-wentylacyjnego

12 marca, 2018

Branża farmaceutyczna jest jedną z szybciej rozwijających się, ale też bardzo wymagających dziedzin przemysłu. Produkcja leków, biorąc pod uwagę zapewnienie odpowiedniej jakości i najwyższych standardów bezpieczeństwa, niesie ze sobą szereg wymogów dotyczących procesów wytwórczych. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku przechowywania już gotowego produktu. Obiekty magazynowe, w których są składowane leki, muszą się charakteryzować odpowiednią jakością powietrza i ścisłymi warunkami temperaturowymi.

Niemiecki koncern farmaceutyczny zaopatrujących w swoje produkty większość krajów europejskich zdecydował się na inwestycję w nowy zakład produkcyjny pod Wrocławiem. Istniejący od kilku lat budynek został rozbudowany o magazyn wysokiego składowania oraz halę komisjonowania. Pierwotnie w projekcie znajdowały się urządzenia innej firmy, jednak na etapie realizacji zdecydowano się na zastosowanie rozwiązania FLOWAIR ze względu na zapewnienie takich samych parametrów technicznych przy niższej cenie inwestycyjnej. Dostarczyliśmy do obu obiektów kompleksowy układ grzewczo-wentylacyjny stworzony w oparciu o nagrzewnice wodne i urządzenia rooftop z nawiewnikami wirowymi.

Wymogi inwestycyjne – hala wysokiego składowania

Podstawowym wymogiem postawionym dla hali wysokiego składowania było zapewnienie równomiernego rozprowadzenia powietrza wentylacyjnego w obiekcie, którego wysokość przekracza 17 metrów. Krok po kroku przygotowaliśmy rozwiązanie, które spełniło potrzeby zarówno biorąc pod uwagę konstrukcję obiektu, jak i wymogi inwestycyjne.

Po 1: Zastosowaliśmy zdecentralizowany system grzewczo-wentylacyjny z odzyskiem ciepła.

Dlaczego? Konstrukcja obiektu oraz założenia dotyczące niezależności regulacji urządzeń wykluczyły możliwość zastosowania centralnej jednostki wentylacyjnej. Co więcej, rozmieszczenie regałów sprawiało, że jedynym miejscem, w którym możliwe było umieszczenie urządzeń był strop.

Po 2: Zaproponowaliśmy układ cechujący się licznymi rozwiązaniami umożliwiającymi oszczędność energii.

Dlaczego? Istotne dla inwestora było zapewnienie jak najwyższej efektywności energetycznej urządzeń pracujących na potrzeby wentylacji oraz ogrzewania. Ponadto hala magazynowa będzie poddana mapowaniu w celu określenia gradientu temperatur i optymalizacji rozmieszczenia towaru na regałach.

Po 3: Dostarczyliśmy urządzenia wyposażone w efektywne wymienniki grzewcze.

Dlaczego? Projektant w celu uzyskania jak najkorzystniejszych warunków dla zasięgu strumienia powietrza nawiewanego zdecydował się na obniżenie temperatury czynnika grzewczego do 35/30oC, zasilającego wymienniki wodne urządzeń instalowanych podstropowo. Taki zabieg wpływa na zmniejszenie temperatury powietrza nawiewanego, co w wyniku efektu konwekcji korzystnie przekłada się na zwiększenie zasięgów, ale obniża też moc grzewczą uzyskiwaną przez nagrzewnice. Stąd konieczne było dostarczenie urządzeń, umożliwiających pokrycie obciążenia cieplnego budynku będących zasilanymi wodą o tak niskiej temperaturze.

hala wysokiego składowania wentylacja

Zastosowane urządzenia grzewczo-wentylacyjne: magazyn wysokiego składowania i hala komisjonowania

Do magazynu wysokiego składowania dostarczyliśmy 3 urządzenia Cube R8-W/NW oraz 8 sztuk nagrzewnic LEO z konfuzorami dalekiego zasięgu.

Hala komisjonowania jest obsługiwana przez kolejne dwa urządzenia Cube R8-W/NW również wyposażone w podstawy tłumiące z nawiewnikami wirowymi oraz dodatkową nagrzewnicę wodną LEO zamontowaną w pomieszczeniu akumulatorowni.

Co zyskał inwestor dzięki zastosowaniu urządzeń FLOWAIR w obiekcie?

Rooftopy Cube z odzyskiem ciepła, w celu spełnienia wymogu dotyczącego pracy zdecentralizowanej, wyposażyliśmy w podstawy tłumiące z nawiewnikami wirowymi. Wymiennik wodny znajdujący się w urządzeniu pozwolił na pokrycie zapotrzebowania obiektu na moc grzewczą z nawiązką. Niższe spadki ciśnienia, które wynikają z wbudowanej w urządzeniu pompy obiegowej, umożliwiły uproszczenie instalacji hydraulicznej.

Wszystkie urządzenia Cube są również wyposażone w wentylatory EC o zwiększonym sprężu oraz efektywny układ odzysku ciepła spełniający z zapasem wymogi dotyczące sprawności odzysku ciepła postawione w Rozporządzeniu KE 1253/2014.

Urządzenia Cube zostały wyposażone w dodatkowe czujniki NTC do pomiaru temperatury w strefie użytkowej.

Nagrzewnice LEO z konfuzorami dalekiego zasięgu są regulowane na podstawie naszego autorskiego rozwiązania, jakim jest integracja wszystkich urządzeń do wspólnego Systemu FLOWAIR. Daje on możliwość łatwego zarządzania parametrami pracy wszystkich urządzeń przy pomocy jednego sterownika T-box.

Dodatkowo nagrzewnice pracują w trybie inteligentnej destratyfikacji – oznacza to, że każda z nich jest wyposażona w dwa czujniki temperatury i jej działanie jest definiowane na podstawie różnicy temperatur pomiędzy strefą użytkową a strefą pod stropem. Takie rozwiązanie poprawia stopień mieszania powietrza w obiekcie. Ponadto istotnie zmniejsza koszty eksploatacyjne – zawór urządzenia jest otwierany dopiero w przypadku wystąpienia określonego gradientu temperatury pomiędzy strefami hali, a nie tylko na podstawie termostatu jak to ma miejsce w standardowych rozwiązaniach.

Zaproponowane przez nas rozwiązanie sprawdziło się przy realizacji inwestycji pod Wrocławiem. Dzięki szerokiej ofercie bez problemu mogliśmy dostosować i wybrać urządzenia, które sprawdzą się w konkretnych warunkach i wymaganiach inwestycyjnych. Rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w urządzeniach rooftop CUBE, a także nagrzewnicach i destratyfikatorach przekładają się na prosty montaż, a samo zarządzanie ich pracą urządzeń nie jest skomplikowane. Do tego nie zapominajmy o niskich kosztach eksploatacji, które dzięki efektywnemu odzyskowi ciepła i inteligentnej destratyfikacji pozwolą inwestorowi zachować w obiektach odpowiednie warunki przy zachowaniu niskich kosztów.

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Przeczytaj jeszcze o:

Popularne Tagi

BIM CAD dobór urządzeń FLOWAIR Wsparcie KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna nominalna moc grzewcza pliki Revit Produkty to nie wszystko projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Wsparcie handlowe Wsparcie Klienta Wsparcie logistyczne Wsparcie projektowe Wsparcie serwisowe Wsparcie szkoleniowe zakres mocy grzewczej