DEFRO to dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo, specjalizujące się w produkcji kotłów centralnego ogrzewania. W 2014 roku otrzymaliśmy zapytanie o dobór urządzeń do powstającej hali produkcyjnej tej firmy, w 2015 do następnej oraz laboratorium DEFRO, a w 2017 wykonawca zaprosił nas po raz czwarty do współpracy przy kolejnej hali.

W obiektach stanęły rozbudowane parki maszynowe umożliwiające proces tworzenia kotłów: od linii zautomatyzowanego cięcia blach i centrum spawalniczego przez linię lakierniczą, po centra obróbki.

Pierwsza hala, którą zaopatrzyliśmy w urządzenia FLOWAIR ma 3160 m2. Początkowo w projekcie obiektu umieszczono urządzenia innej firmy jednak cena wykonania i zakupu urządzeń, a zwłaszcza koszty eksploatacyjne były znacznie wyższe niż w przypadku rozwiązania zaproponowanego przez FLOWAIR. Oszacowano wartość na poziomie 40% oszczędności kosztów eksploatacji, przy wykorzystaniu nagrzewnic wodnych z komorą mieszania LEO KM i jednostek odzysku ciepła OXeN, w porównaniu z rooftopami innej firmy.

Wymagania inwestora

Dla wykonawcy ważną kwestią było sprawne zaopatrzenie w ciepło podczas przewietrzania hal, zwłaszcza zimą. Nasz dział handlowy we współpracy z działem wsparcia projektowego zaoferował nagrzewnice wodne z komorami mieszania LEO KM napędzane modulowanym silnikiem EC. Dzięki płynnej regulacji automatycznie uzupełniają one ubytki ciepła na hali. W sumie na pierwszym obiekcie zamontowano podstropowo 6 nagrzewnic wodnych z komorami mieszania LEO KM. Dodatkowym źródłem ogrzewania i jednocześnie wentylacji z odzyskiem ciepła są jednostki grzewczo-wentylacyjne OXeN, które w liczbie 4 sztuk zainstalowano na ścianach hali. Wentylację hali dopełniają wentylatory dachowe UVO, które w połączeniu z LEO KM tworzą kompletny system mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej.

Rozwiązanie, które zaproponowaliśmy sprawdziło się na tyle dobrze, że kolejne hale – 2000 m2 i najnowsza 8885 m2 – zostały zaopatrzone w te same urządzenia.

Rozwój sterowania – System FLOWAIR

Jedyna istotna zmiana wystąpiła w sterowaniu, które przez ten czas rozwinęliśmy. Na hali o powierzchni 2000 m2 i 8885 m2 została wymieniona automatyka sterująca pracą nagrzewnic LEO z komorami mieszania na zestaw automatyki KM, który jest obsługiwany ze sterownika T-box. Jest to nowocześniejsze i bardziej inteligentne rozwiązanie , które pozwala na integrację pracy urządzeń i ich obsługę z jednego miejsca.

Na drugiej i trzeciej hali podzieliliśmy podłączenie urządzeń na trzy strefy, dzięki czemu zarządzanie ich pracą jest jeszcze wygodniejsze i łatwiejsze. Podczas pobytu na obiekcie, nasi pracownicy z działu automatyki i wsparcia projektowego, pomagali w ustawianiu adresów urządzeń, a także sprawdzali poprawność podłączenia urządzeń, wentylatorów dachowych i sterowników T-box z naniesieniem poprawek.

W sumie podczas współpracy z DEFRO dostarczyliśmy i uruchomiliśmy 29 nagrzewnic wodnych z komorami mieszania LEO KM, 16 jednostek odzysku ciepła OXeN. Zostały zamontowane na trzech halach produkcyjnych i kotłowni o łącznej powierzchni ponad 14 000 m2.

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Przeczytaj jeszcze o:

Popularne Tagi

BIM CAD dobór urządzeń FLOWAIR Wsparcie KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna nominalna moc grzewcza pliki Revit Produkty to nie wszystko projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Wsparcie handlowe Wsparcie Klienta Wsparcie logistyczne Wsparcie projektowe Wsparcie serwisowe Wsparcie szkoleniowe zakres mocy grzewczej