FLOWAIR to nie tylko producent urządzeń grzewczo – wentylacyjnych, ale również dostawca usług związanych z przygotowaniem propozycji doboru czy pierwszym uruchomieniem na obiekcie. Poniższa realizacja jest przykładem kompleksowych usług jakie firma oferuje inwestorom.
INWESTOR
Firma PolKres EDWOOD z Białej Podlaskiej jest dynamicznie rozwijającą się firmą specjalizującą się w przetwórstwie drewna. To wiodący europejski producent dębowych płyt klejonych meblowych mikrowczepowych oraz z lameli litych. Stale inwestuje w rozbudowę własnych obiektów, modernizuje linie technologiczne oraz usprawnia procesy produkcyjne. Kompleksowy charakter procesu produkcyjnego oraz krótkie terminy realizacji mają duże znaczenie dla tej organizacji. Stąd potrzeba rozbudowy zakładu produkcyjnego o nową halę.
PROPOZYCJA DOBÓR URZĄDZEŃ
Na prośbę inwestora przygotowaliśmy dobór urządzeń pod tę inwestycję. Dział Wsparcia Projektowego FLOWAIR otrzymał założenia do doboru:
– powierzchnia hali 1506 m2, wysokość 8 m,
– temperatura projektowa wewnętrzna: +20⁰C,
– parametr czynnika grzewczego: 70/50⁰C,
– zapewnienie wentylacji bytowej na potrzeby przebywania ludzi.
Dział Wsparcia Projektowego FLOWAIR przygotował wstępną propozycję doboru, którą omówiono z projektantem instalacji. Inwestor otrzymał pełne materiały doboru: od propozycji doboru urządzeń, koncepcji rozmieszczenia urządzeń (plik DWG.), po schematy blokowe, ofertę wraz z wyceną urządzeń oraz karty katalogowe poszczególnych urządzeń.
OPIS INSTALACJI
Urządzenia, które zostały zamontowane na hali:
– 3 nagrzewnice wodne LEO XL2 wraz z komorami mieszania KM
– 3 wentylatory dachowe UVO H5.0
Nagrzewnice z komorami mieszania w połączeniu z wentylatorami dachowymi – to przykład prostej wentylacji mechanicznej oraz zachowania bilansu powietrza w pomieszczeniu. Komory mieszania zostały zamontowane na ścianach z płyt warstwowych. Ze względu na to, że ściany nie były wytrzymałe, musiano zastosować odciągi oraz konsole montażowe.
– 6 nagrzewnic wodnych LEO L2 BMS
Nagrzewnice wodne w wersji BMS są wyposażone w moduły sterujące DRV oraz czujniki temperatury PT-1000, dzięki czemu uzyskuje się indywidualną pracę urządzeń. Czujniki zamontowano poniżej urządzeń.
– 6 destratyfikatorów LEO D L BMS
Ze względu na wysokość hali zostały dodatkowo zamontowane destratyfikatory powietrza, tak aby móc wykorzystywać ciepło gromadzące się w górnych warstwach hali. Dodatkowo pełnią rolę mieszaczy powietrza, tak aby na hali nie było stref niedogrzanych.
– 6 kurtyn bramowych ELiS G-N-200
Kurtyny bramowe ELiS G zostały zamontowane po 2 sztuki na każdej z 3 bram w celu ochrony przed dostawaniem się zimnego i zanieczyszczonego powietrza z zewnątrz do pomieszczenia.
Dodatkowo pod samym stropem hali poprowadzono instalację CT (ciepła technologicznego).
JEDEN SYSTEM FLOWAIR
Wszystkie urządzenia z oferty FLOWAIR spięto w jeden system za pomocą sterownika T-box. Dzięki temu możliwe jest sterowanie urządzeniami z jednego miejsca, a sam SYSTEM FLOWAIR daje wiele dodatkowych funkcjonalności, m.in.:
– szybka reakcja wentylatorów dachowych na zmianę nastawy przepustnic w komorach mieszania. Możliwość ustawienia podciśnienia lub nadciśnienia w pomieszczeniu przy zmianie wydajności wentylatorów,
– szybka reakcja kurtyn bramowych po otwarciu bram, szybsza ochrona przed zimnym powietrzem,
– automatyczna destratyfikacja.
URUCHOMIENIE NA OBIEKCIE
Nasz zespół uruchomieniowy otrzymał informację, że wszystkie urządzenia zostały zamontowane oraz wpięte do Systemu FLOWAIR. Po przybyciu na obiekt pracownicy FLOWAIR zweryfikowali poprawność podłączenia przewodów i konfiguracji urządzeń, sprawdzili działania algorytmów pracy podpiętych urządzeń, ustawienie adresów DRV, parametryzacje sterownika T-box. Stwierdzono błąd podłączenia przewodów sterujących do urządzeń, co skutkuje nie wykryciem części urządzeń wpiętych do SYSTEM-u. Pracownicy FLOWAIR poprawili podłączenie, instalacja została napełniona czynnikiem grzewczym i nastąpiło uruchomienie SYSTEM-u grzewczo-wentylacyjnego. Po 30 minutach nastąpiło znaczne podniesienie temperatury w obiekcie z 6⁰C do 12⁰C.
SZKOLENIE
Inżynierowie FLOWAIR nie tylko zapewnili asystę podczas uruchomienia, ale również szkolenie z obsługi urządzeń i funkcjonalności SYSTEMU dla personelu odpowiedzialnego za dalsze administrowanie obiektu.
Realizacja tego obiektu to przykład kompleksowej obsługi FLOWAIR – od momentu doboru urządzeń w Dziale Wsparcia Projektowego, po wsparcie podczas wykonania instalacji i podłączenia, aż do uruchomienia SYSTEM FLOWAIR i szkolenia administratora budynku. Kompleksowa pomoc na każdym etapie inwestycji, doradztwo i zaangażowanie producenta eliminuje ryzyko inwestycyjne oraz zapewnia inwestorowi poczucie bezpieczeństwa.
Podobne wpisy
Komentarze
Brak komentarzy!
Zostaw Komentarz
Adres e-mail nie będzie widoczny