PROJEKTOWANIE

NOMINALNA MOC GRZEWCZA NAGRZEWNIC WODNYCH

04 lutego, 2020

Na wstępie zdefiniujmy czym jest wartość nominalna/znamionowa. To wartość, przy której urządzenie pracuje zgodnie z normami lub zaleceniami producenta. Przekroczenie tej wartości powoduje nieprawidłową pracę urządzenia, zmianę parametrów lub jego uszkodzenie.[1]

Moc nagrzewnic wodnych zależna jest od 3 wartości:

– temperatury czynnika grzewczego oraz jego przepływu,

– temperatury powietrza w pomieszczeniu,

– ilości powietrza jakie przepływa przez nagrzewnicę.

Poniższy wykres obrazuje jak zmienia się moc grzewcza nagrzewnicy LEO L2 firmy FLOWAIR w zależności od zmiany wyżej wymienionych parametrów.

moc grzewcza zależna od

DLACZEGO STOSUJE SIĘ WARTOŚĆ UMOWNĄ?

Jak łatwo zauważyć, moc grzewcza nagrzewnic wodnych jest wartością zmienną.
Zatem czym jest moc nominalna? Tak naprawdę moc nominalna to wartość umowna, którą podają producenci przy określonych parametrach. Jest to wartość umowna, gdyż nie istnieją jasne przepisy regulujące tą kwestię. I tak zależnie od kraju, różni producenci w różny sposób definiują moc nominalną. W Polsce przyjęło się podawać wartość dla czynnika 90/70oC oraz temp. powietrza na wlocie 0oC, w krajach zachodnich często spotyka się warunki brzegowe określone dla czynnika 80/60oC lub 70/50oC oraz temp. powietrza na wlocie 16oC. Są też producenci, którzy w ogóle nie definiują wartości nominalnej mocy grzewczej lub podają jej zakres.

Za słuszną FLOWAIR przyjął właśnie tę drogę i wraz z wprowadzeniem nowego typoszeregu nagrzewnic LEO, rozpoczął podawanie zakresu mocy grzewczej. W naszyj opinii podawanie nominalnej mocy grzewczej dla parametrów 90/70/0oC nie jest słuszne i może wprowadzać klienta w błąd.

Rozpatrzmy zatem dwa przypadki i odczytajmy moc grzewczą nagrzewnicy LEO L2 z wykresu:

– dla temperatury czynnika grzewczego 90/70oC i temperatury powietrza w pomieszczeniu 16oC oraz max. wydajności – moc grzewcza wynosi 30,4 kW

– dla temperatury czynnika grzewczego 70/50oC i temperatury powietrza w pomieszczeniu 16oC oraz max. wydajności – moc grzewcza wynosi 19,1 kW.

W zależności od zadanych parametrów różnica w mocy grzewczej w tym przypadku wynosi 11,3 kW.

MOc grzewcza nagrzewnicy LEO L2

Inwestor a nawet doradca w hurtowni instalacyjnej, który nie ma pełnej wiedzy o omawianych tu parametrach, może zatem błędnie dobrać urządzenie. Jeżeli producent podaje moc nominalną dla parametru 90/70/0oC i w ten sposób inwestor dobierze urządzenia, a na obiekcie będzie zastosowany niższy czynnik grzewczy, urządzenia po prostu nie będą w stanie dogrzać obiektu.


JAKA JEST NAJCZĘŚCIEJ STOSOWANA TEMPERATURA CZYNNIKA GRZEWCZEGO W POLSCE?

Przed podjęciem decyzji o pokazywaniu zakresu mocy grzewczej zamiast wartości umownej Dział Wsparcia Projektowego FLOWAIR wraz z działem R&D przeanalizował setki zrealizowanych na zlecenie klientów projektów. Okazało się, że obecnie najczęściej stosowaną temperaturą czynnika grzewczego jest 80/60oC oraz 70/50oC, a temperatura projektowa waha się w przedziale 15 – 18oC. Można również zauważyć trend do coraz częstszego stosowania niskotemperaturowych źródeł ciepła jak pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.
Kolejny aspekt to podawanie mocy grzewczej dla temperatury w pomieszczeniu 0oC. Jest to również sztuczne zawyżanie podawanej mocy grzewczej. Przecież budynki projektuje się dla temperatur wewnętrznych powyżej 0oC. Same nagrzewnice to też urządzenia, które bez dodatkowych zabezpieczeń pracują w temperaturze powyżej 0oC. Zatem pokazywanie mocy nominalnej dla takiego parametru również mija się z celem.dobór nagrzewnic

PODSUMOWANIE

Biorąc pod uwagę powyższe, dla jasności przekazu i szybszego, prawidłowego doboru nagrzewnic, FLOWAIR podaje zakres mocy grzewczych, który zdefiniowany jest dla min. i max. parametrów w jakich może pracować nagrzewnica.

Równocześnie firma podaje nominalną moc grzewczą dla parametrów 70/50/16oC. Tak definiując moc nominalną FLOWAIR ma pewność, że przy „szybkich” doborach margines błędu jest o wiele mniejszy i nagrzewnica spełni swoją funkcję. Jest to również bardziej uczciwe w stosunku do inwestora, który widzi moc grzewczą, którą faktycznie uzyska podczas pracy urządzenia.Ponad to FLOWAIR przygotował na swojej stronie www kalkulator mocy grzewczych, który w „kilka kliknięć” wylicza realną moc nagrzewnic LEO w zależności od temperatury czynnika grzewczego, temperatury powietrza na wlocie do urządzenia i przepływu powietrza.

Wystarczy wejść na stronę http://calc.hc.flowair.com by w szybki sposób dobrać nagrzewnicę odpowiednią do danego obiektu.kalkulator doboru

[1}WIKIPEDIA 

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Przeczytaj jeszcze o:

Popularne Tagi

BIM CAD dobór urządzeń FLOWAIR Wsparcie KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna nominalna moc grzewcza pliki Revit Produkty to nie wszystko projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Wsparcie handlowe Wsparcie Klienta Wsparcie logistyczne Wsparcie projektowe Wsparcie serwisowe Wsparcie szkoleniowe zakres mocy grzewczej