PROJEKTOWANIE

KALKULATOR DOBORU – FLOWAIR SELECT

16 lutego, 2020

Jednym z najważniejszych zadań przy projektowaniu instalacji HVAC jest odpowiedni dobór urządzeń grzewczo-wentylacyjnych, który pozwoli na zachowanie komfortu cieplnego i odpowiedniej jakości powietrza w budynku. Wytyczną dotyczącą metodyki obliczania obciążenia cieplnego i wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego jest norma PN–EN 12831. Zapotrzebowanie określane drogą ręcznych obliczeń jest jednak procesem czasochłonnym i mogącym prowadzić do wielu błędów.

Istnieją narzędzia wspomagające obliczanie projektowych obciążeń, natomiast często są one skomplikowane w obsłudze, nie wspominając już o braku możliwości doboru odpowiednich urządzeń do pokrycia wyznaczonego zapotrzebowania. Ponadto wielu producentów określa parametry swoich produktów dla innych warunków niż realne warunki projektowe panujące na danym obiekcie. Wszystkie te problemy mogą poskutkować w przyszłości sytuacją, w której obiekt zimą będzie niedogrzany lub jakość powietrza będzie nieodpowiednia.

KALKULATOR DOBORU FLOWAIR SELECT

FLOWAIR, zgodnie ze strategią wspierania klienta na każdym etapie współpracy, opracował nowe narzędzie przeznaczone dla projektantów. FLOWAIR SELECT jest to kalkulator on-line łączący w sobie funkcjonalność wszystkich dotychczasowych kalkulatorów dostępnych na stronie www.flowair.com. W jednym miejscu możliwe jest teraz stworzenie koncepcji kompletnej instalacji grzewczo-wentylacyjnej z indywidualnie dobieranymi urządzeniami w zależności od charakterystyki obiektu.

Obsługa programu sprowadza się do uzupełnienia dwóch kategorii informacji wejściowych:
– charakterystyki obiektu czyli jego gabarytów, stopnia izolacji i rodzaju źródła ciepła
– warunków projektowych takich jak strefa klimatyczna i temperatury powietrza lub medium grzewczego.

Dodatkowo możliwe jest wykonanie kalkulacji metodą dokładną, uproszczoną lub zadanie własnego obciążenia cieplnego w sytuacji gdy jest ono już znane.

W zależności od wybranego źródła energii FLOWAIR SELECT zaproponuje urządzenia grzewcze zasilane w inny sposób. Możliwe też jest określenie sposobu w jaki ma być realizowana wentylacja oraz zabezpieczenie otworów drzwiowych kurtynami powietrznymi. Ponadto w zależności od gabarytów i wysokości hali zaproponowany zostanie system destratyfikacji mający na celu zapewnienie oszczędności energii.

Jako wynik użytkownik otrzymuje bilans energetyczny budynku oraz edytowalną propozycję doboru urządzeń w postaci tabeli.

Możliwe jest swobodne zmienianie poszczególnych nastaw np. w zakresie ich ilości aparatów, wydajności, rodzaju nagrzewnicy lub stopnia mocy grzewczej. Przy jakiejkolwiek zmianie program dynamicznie przeliczy wszystkie parametry i adaptacyjnie zaproponuje nowy dobór. Gotowy projekt można wygenerować za pomocą jednego przycisku do przejrzystej karty doborowej, w której zostaną zawarte wszystkie informacje na temat warunków brzegowych, bilansu energetycznego, parametrów technicznych oraz propozycja doboru układu sterowania wraz z opisem jego funkcjonalności.  

Projektanci muszą się uporać z wieloma problemami związanymi z czasochłonnymi obliczeniami, z dostępem do projektowych danych technicznych i z koniecznością korzystania z wielu różnych narzędzi do uzyskania ostatecznego efektu – gotowego doboru instalacji grzewczo-wentylacyjnej. Teraz, dzięki kalkulatorowi FLOWAIR SELECT wszystkie procesy jakie należy wykonać zostały sprowadzone do jednego narzędzia. Ponadto użytkownik zyskuje pewność, że parametry techniczne urządzeń są rzeczywistymi parametrami projektowymi, a to wykluczy wszelkie późniejsze problemy. Zapraszamy do korzystania: www.select.flowair.com

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Przeczytaj jeszcze o:

Popularne Tagi

BIM CAD dobór urządzeń FLOWAIR Wsparcie KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna nominalna moc grzewcza pliki Revit Produkty to nie wszystko projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Wsparcie handlowe Wsparcie Klienta Wsparcie logistyczne Wsparcie projektowe Wsparcie serwisowe Wsparcie szkoleniowe zakres mocy grzewczej