Projektowanie ogrzewania dużych i średnich obiektów wielkokubaturowych może być realizowane za pośrednictwem różnych systemów grzewczych. Zarówno właściciel, zarządca budynku jak i projektant instalacji musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami przy doborze odpowiedniego systemu.

CZAS

Czas ogrzewania oraz utrzymywanie stałej temperatury w całym pomieszczeniu to jeden z ważniejszych aspektów skutecznego i efektywnego ogrzewania. W tego typu halach zazwyczaj temperatury nie muszą być bardzo wysokie, a  czas pracy urządzeń może odbywać się wyłącznie w określonych godzinach. Bardzo ważną rzeczą jest zatem aby system posiadał dużą elastyczność z możliwością uruchamiania ogrzewania w dowolnym momencie.

INSTALACJA

Dodatkowo, aby ogrzewanie powierzchni przemysłowych nie było zbyt kosztowne musi być ono odpowiednio przygotowane pod kątem instalacji. Nieodzowny staje się wówczas właściwy dobór urządzeń i metod ogrzewania.

SPOSÓB ROZPROWADZANIA CIEPŁA I NOŚNIK

Optymalizacja systemu grzewczego może w znaczący sposób wpłynąć również na koszty usług i produktów. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rozwiązań, które można podzielić na sposób rozprowadzenia ciepła oraz ze względu na nośnik ciepła. Niezależnie od naszego wyboru musi on zapewnić odpowiednie warunki bytowe w świetle wielu lat pracy obiektu o przeznaczeniu przemysłowym lub magazynowym.

Pomieszczenia średnio oraz wielkokubaturowe mają inne wymagania wobec systemów ogrzewania wynikające z pełnionych funkcji. Jednym z najtańszym rozwiązań w tego typu obiektach są nagrzewnice powietrza, które w szybki sposób dostarczają do otoczenia ciepłe powietrze. W ofercie FLOWAIR znajdziemy kilka typów aparatów w zależności od źródeł ciepła:

MINIMALIZACJA STRAT CIEPŁA

Kolejnym wyzwaniem dla projektanta jest zminimalizowanie start ciepła w budynku. Bardzo istotne jest zadbanie o szczelność i właściwe docieplenie ścian i dachu. Zbyt dużo otworów bramowych oraz ich częste otwieranie powodują szybkie wychładzanie pomieszczeń, dlatego warto pomyśleć o montażu kurtyn bramowych. (ten temat rozwinięty będzie w kolejnym artykule)

Innym problemem mającym wpływ na efektywne i ekonomiczne ogrzewanie hali jest akumulacja ciepłego powietrza w górnych warstwach a w ostateczności wydostanie się go poza budynek. Dzięki destratyfikatorom możemy stworzyć barierę powietrzną oraz wymusić mieszanie się mas powietrza. Dzięki temu ciepłe powietrze zbijane jest do strefy przebywania ludzi.

Odpowiednie określenie start ciepła w hali oraz dobór odpowiedniego ogrzewanie wraz z dodatkowymi elementami wspomagającymi system ma duże przełożenie na efektywne i oszczędne ogrzewanie budynku. Pozwala również uzyskać równomierną temperaturę w całej hali.

Aby ułatwić pracę projektantom instalacji FLOWAIR przygotował specjalny KALKULATOR STRAT CIEPŁA, oprogramowanie przeznaczone dla projektantów i osób wykonujących dobór urządzeń grzewczych. Program pomaga wyliczyć bilans cieplny obiektów przy zastosowaniu różnych urządzeń z oferty FLOWAIR.

STEROWANIE

Same urządzenia grzewcze i instalacja to nie wszystko, bardzo ważną rolę odgrywać będzie również system sterowania. Odpowiednio dobrany sterownik z programatorem tygodniowym pozwoli na włączenie ogrzewania kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem pracy oraz na utrzymywanie optymalnej temperatury gdy w hali przebywają ludzie. Programowanie sterownika powinno być proste i pozwalać na automatyczne bądź ręczne uruchamianie urządzeń w dowolnym momencie ogrzewając pomieszczenie w kilka chwil. Taką możliwość daje SYSTEM FLOWAIR, który integruje pracę wszystkich urządzeń zamontowanych w hali za pomocą jednego sterownika T-Box. Do SYSTEMU FLOWAIR możemy podłączyć nie tylko nagrzewnice, ale również kurtyny powietrzne czy destratyfikatory.

 

 

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Przeczytaj jeszcze o:

Popularne Tagi

BIM CAD dobór urządzeń FLOWAIR Wsparcie KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna nominalna moc grzewcza pliki Revit Produkty to nie wszystko projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Wsparcie handlowe Wsparcie Klienta Wsparcie logistyczne Wsparcie projektowe Wsparcie serwisowe Wsparcie szkoleniowe zakres mocy grzewczej