PROJEKTOWANIE

Prawidłowy dobór kurtyn bramowych

01 października, 2020

Kurtyny przemysłowe stały się nieodłącznym elementem każdej hali magazynowej czy centrum logistycznego. Mając otwarte bramy przy dokach lub po przeciwległych stronach budynku, obiekty wielkopowierzchniowe narażone są na powstawanie intensywnego przeciągu.

Chcąc więc zatrzymać nagrzane powietrze we wnętrzu hali lub magazynu, odizolowanie pomieszczenia od części zewnętrznej staje się, dla inwestorów i administratorów budynków, priorytetem. Takie zabezpieczenie bram przemysłowych przed wnikaniem powietrza z zewnątrz za pomocą kurtyn bramowych pozwala na ograniczenie strat ciepła i tym samym oszczędność energii zużytej na dogrzanie powietrza we wnętrzu hali.

Zadania kurtyn bramowych

Głównym zadaniem kurtyny jest ochrona termiczna pomieszczenia. Strumień powietrza wydobywający się z urządzenia z odpowiednią prędkością tworzy w płaszczyźnie otworu bramowego barierę, która chroni pomieszczenie przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz w okresie zimowym oraz przed dostawaniem się ciepłego powietrza do klimatyzowanych obiektów latem. Ponadto zabezpiecza ona wnętrze przed napływem insektów, kurzu czy gazów spalinowych. Dzięki doborowi odpowiedniej kurtyny można zaoszczędzić nawet do 80% strat energetycznych, spowodowanych nieodpowiednim przepływem powietrza.

60% bram to otwory o powierzchni ponad 15m2

Firma FLOWAIR specjalizuje się w doborze i sprzedaży zaawansowanych technicznie kurtyn przemysłowych. Z jej doświadczeń wynika, że ponad 60% bram to otwory o powierzchni ponad 15m2. Przekłada się to często na proporcje wymiarowe 5×3 m lub 4×4 m. Przy tak dużych powierzchniach bramowych obiekty narażone są na ogromne straty energii, głównie ciepła. Nawet chwilowe otwarcie tak dużej bramy potrafi wychłodzić obiekt i negatywnie wpłynąć na poczucie komfortu pracowników hali.  Jak temu zapobiec?  Wystarczy zastosować kurtynę powietrzną o odpowiednich parametrach.

Jak dobrać odpowiednią kurtynę?

Aby dobrać odpowiednią kurtynę, należy zebrać kilka informacji. Przede wszystkim należy znać wymiar bramy. Jej szerokość ma duże znaczenie, ponieważ kurtyna powinna być równa lub dłuższa. Od wysokości montażu zależy natomiast wybór zasięgu kurtyny. Przemysłowe kurtyny bramowe to urządzenia o zasięgu ponad 7m. Dodatkowo musimy określić, jakie jest źródło ciepła w obiekcie. Od tego będzie zależała bowiem wersja kurtyny – z nagrzewnicą wodną, elektryczną czy bez nagrzewnicy. 

Pod uwagę należy również wziąć pozycję montażu urządzenia, uwzględniając przy tym otoczenie bramy i umiejscowienie jej w stosunku do wnętrza hali. Nie należy nadmuchiwać powietrza z kurtyny bezpośrednio w miejsca, w których pracują osoby lub w miejsca, gdzie znajdują się towary podatne na zmianę temperatur. 

Montaż poziomy kurtyn bramowych

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż urządzeń nad bramą, ale nie z każdym systemem otwierania bram taki układ pracy jest możliwy. Przy tego typu rozwiązaniu nie zabieramy powierzchni przybramowej przeznaczonej najczęściej do szybkiego załadunku lub rozładunku towaru. Ponadto nadmuchujemy powietrze z górnych części obiektu, czyli cieplejsze i mniej zanieczyszczone. 

Montaż pionowy kurtyn bramowych

Zupełnie odmienną sytuację spotykamy w przypadku montażu pionowego, gdzie jesteśmy narażeni na nadmuch powietrza zanieczyszczonego. Dodatkowo duże prędkości wylotowe powietrza mogą negatywnie wpływać na pracowników, a nawet na transport lżejszych towarów. Należy również pamiętać, że tego typu urządzenie powinno się zabezpieczyć odbojnikami przed niepożądanym uderzeniem wózkiem transportowym. 

Jak podnieść skuteczność kurtyny bramowej?

  • Kratka wylotowa

Nie zawsze jest możliwość montażu kurtyny bezpośrednio przy otworze bramowym. W takim przypadku możliwe jest odsunięcie urządzenia w głąb obiektu, aczkolwiek urządzenie musi posiadać regulowaną kratkę wylotową, która umożliwi skierowanie bariery powietrznej jak najbliżej obrysu bramy.  Dzięki dobrze wyregulowanej kratce i uwzględnieniu warunków panujących przy bramie ograniczenie start ciepła osiąga nawet do 80%.

  • Podgrzew

Dla podniesienia komfortu osób używających bramy lub osób pracujących w strefach narażanych na nadmuch powietrza z urządzenia, możliwie jest wyposażenie kurtyny w podgrzany strumień powietrza tzw. ciepły. W zależności od systemu grzewczego i możliwości architektonicznych w obiekcie wybór jest pomiędzy wodnym wymiennikiem ciepła lub grzałkami elektrycznymi. W obu przypadkach należy tak dostosować moc grzewczą, aby temperatura na wylocie nie przekraczała 32oC.

Przykładowa realizacja myjni samochodowej

FLOWAIR jako producent urządzeń przemysłowych na co dzień spotyka się z nietypowymi rozwiązaniami dla zabezpieczenia termicznego obiektów. Np. specyficzne warunki otoczenia w myjni samochodowej spowodowane stosowaniem  detergentów do mycia aut wymusiły zastosowanie na obiekcie kurtyn bramowych ELiS G zabezpieczonych w obudowę antykorozyjną i wentylatory o podwyższonym stopniu ochrony IP66. 

Ze względu na występujące przeszkody architektoniczno-instalacyjne wokół bramy, kurtyny rozmieszczono nad nią. Powietrze z kurtyn będzie więc czerpane z górnych partii obiektu. Gdyby zastosowano montaż pionowy, czyli umieszczono kurtynę na podłodze, pobierałaby ona mgłę wodną, która w myjniach opada na posadzkę. 

Dodatkowo, w obiekcie poza kurtynami zastosowano kompletny system ogrzewania oraz wentylacji oparty na aparatach grzewczo- wentylacyjnych LEO XL2 z komorami mieszania w wykonaniu antykorozyjnym. Dzięki zaawansowanej automatyce SYSTEM FLOWAIR aparaty współpracują z wentylatorami wyciągowymi chemoodpornymi innego producenta. Zostały zintegrowane w celu zapewnienia zbilansowanej wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej.

W kwestii doboru odpowiedniej wersji kurtyny oraz całego systemu grzewczo-wentylacyjnego warto skorzystać z doświadczeń Działu Wsparcia Projektowego FLOWAIR. Szeroka oferta kurtyn powietrznych uwzględniająca wszystkie powyższe aspekty umożliwi dobór odpowiedniego rozwiązania dla każdej przestrzeni bramowej.

Oferta kurtyn powietrznych FLOWAIR.

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Archiwa

Popularne Tagi

BIM CAD dobór urządzeń FLOWAIR Wsparcie KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna nominalna moc grzewcza pliki Revit Produkty to nie wszystko projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Wsparcie handlowe Wsparcie Klienta Wsparcie logistyczne Wsparcie projektowe Wsparcie serwisowe Wsparcie szkoleniowe zakres mocy grzewczej