PROJEKTOWANIE

Jak Europejski Zielony Ład wpłynie na branżę HVAC?

11 maja, 2021

Włączasz TV, ale trudno Ci się zrelaksować, gdy na każdym kanale informacyjnym widzisz program poświęcony zmianom klimatycznym. Nagłówki gazet ostrzegają Cię przed rychłą katastrofą. W sieci skrolujesz doniesienia o anomaliach w pogodzie, wymarłych gatunkach zwierząt i o topniejących lodowcach. Ale czy wszystkie informacje są złe? Jeśli interesuje Cię branża HVAC, na pewno nie przejdziesz obojętnie obok pojęcia Europejskiego Zielonego Ładu. Tylko co on dla Ciebie tak naprawdę oznacza?

Naukowcy i ekolodzy nie bez powodu biją na alarm. Zmiany w klimacie mogą sprawić, że nasza planeta za jakiś czas nie będzie już tak przyjaznym miejscem do życia. Nic dziwnego, że opinia publiczna wywiera presję na polityków, aby szukali rozwiązań, które mogą zatrzymać lub spowolnić procesy nieuchronnie prowadzące do katastrofy klimatycznej. Do tych rozwiązań należy wielki proces elektryfikacji powiązany z zielonymi technologiami i odnawialnymi źródłami energii. Na który Unia Europejska kładzie bardzo duży nacisk, mając coraz ambitniejsze plany dotyczące poprawy polityki klimatycznej we wszystkich krajach członkowskich.

Co to jest Europejski Zielony Ład?

Strategie i cele UE związane z nową polityką klimatyczną określa się mianem Europejskiego Zielonego Ładu. Jego głównym założeniem jest neutralność klimatyczna, która ma zostać osiągnięta w Europie do 2050 r. Już w 2030 r. emisja CO2 ma zostać zredukowana aż o 55%. Oznacza to w nadchodzących latach wielką dekarbonizację i szeroką promocję odnawialnych źródeł energii (OZE) w budownictwie mieszkalnym i przemyśle. 

FLOWAIR EKO

W jaki sposób osiągniemy neutralność klimatyczną?

Unia planuje wycofanie paliw kopalnych. Gaz, węgiel i ropę naftową zastąpią odnawialne źródła energii. Zwiększy się udział energetyki słonecznej, wiatrowej i morskiej. Popularny w Polsce gaz ziemny będzie zastępowany gazami wytwarzanymi metodami syntetycznymi z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (jak wodór i syntetyczny metan). Tym samym rola odnawialnych źródeł energii będzie stale rosła i wyznaczała kierunek całej transformacji.

FLOWAIR FOTOWOLTAIKA

Ile to będzie kosztowało?

Osiąganie neutralności klimatycznej na pewno nie będzie tanie. Na szczęście Unia Europejska planuje wsparcie dla państw członkowskich i uruchomi pokaźne środki z funduszy unijnych. Szacuje się, że Polska otrzyma ponad 23 mld euro grantów, z czego aż 70% w latach 2021-2022.

Unia Europejska sformułowała również cele zrównoważonego finansowania (taksonomię), w które będą zaangażowane instytucje finansowe, w tym banki. Już od 2022 r. będą obowiązywały specjalne kryteria finansowania dla określonych technologii. Będą one uwzględniały m.in. klasy energetyczne produktów i energooszczędne systemy sterowania. Warto już teraz zainteresować się szczegółami, ponieważ kryteria te będą bardzo istotne przy ubieganiu się o kredyty i pożyczki na cele budowlane.

Wielka fala renowacji

W ramach unijnego planu zostanie przeprowadzona modernizacja budynków w zakresie poprawy efektywności energetycznej. Będzie to w całej UE aż 35 mln budynków w ciąg 10 lat! Już teraz takie państwa jak Francja, Holandia czy Wielka Brytania ograniczają technologie bazujące na paliwach kopalnych. Oznacza to zmiany i wyzwania dla całego sektora energetycznego.

Jakie są perspektywy dla branży HVAC?

W przypadku efektywności energetycznej budynków kluczową rolę będą odgrywały pompy ciepła. Ich wysoka efektywność wskazuje na to, że to właśnie one będą rozwiązaniem, które pozwoli zrealizować unijne cele w ogrzewnictwie. W budynkach mieszkalnych udział pomp ciepła powinien sięgnąć 40% w 2030 r. i 50-70% w 2050 r. Natomiast w budynkach komercyjnych będzie to odpowiednio 65% w 2030 r. i 80% w 2050 r.

Przyszłość branży instalacyjnej a strategia neutralności klimatycznej

Ambitne plany UE, związane z poprawą polityki klimatycznej, mają duże znaczenie dla branży instalacyjnej i budowlanej. Otwierają przed producentami wiele nowych wyzwań i perspektyw, zwłaszcza w zakresie urządzeń grzewczych i chłodniczych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na ukierunkowanie instalacji związanych z OZE: fotowoltaikę, termiczne kolektory słoneczne, pompy ciepła i wentylację z odzyskiem ciepła.

Na rynku są już gotowe, innowacyjne rozwiązania, które zostały zaprojektowane w odpowiedzi na zmieniające się warunki rynkowe. Przy doborze urządzeń warto zwrócić uwagę na oferty produktów, które wpisują się w założenia Zielonego Ładu.

Skorzystaj z rozwiązań dostosowanych do zielonych technologii

Nowe strategie Unii Europejskiej związane z dążeniem do osiągnięcia neutralności klimatycznej mogą zaskoczyć wiele firm, a nawet całe branże. Są jednak przedsiębiorstwa, które nie tylko są doskonale przygotowane na nadciągające zmiany, ale również od dawna stosują innowacyjne rozwiązania, wyprzedzające dopiero co powstające zapotrzebowanie rynku.

Taką firmą jest FLOWAIR, lider w obszarze HVAC, od lat projektujący technologie dla przemysłowych obiektów wielkokubaturowych. W odpowiedzi na zielony trend, który w najbliższych latach zdominuje branże instalacyjną i budowlaną, przygotowaliśmy kompleksowe wsparcie, spełniające nie tylko normy ekologiczne, ale również pozwalające na wygenerowanie dodatkowych oszczędności.

Wśród proponowanych rozwiązań są urządzenia współpracujące zarówno z niskotemperaturowymi źródłami ciepła (nagrzewnice wodne), panelami fotowoltaicznymi (nagrzewnice elektryczne) jak i kompaktowe jednostki (Cube), które posiadają wbudowaną pompę ciepła oraz wymiennik odzysku ciepła o wysokiej sprawności. Warto też zwrócić uwagę na topowe rozwiązanie, które integruje pracę wszystkich urządzeń i w znaczący sposób wpływa na ekonomię ich pracy – autorski, w pełni zautomatyzowany (System FLOWAIR).

Na przestrzeni lat zdobyliśmy olbrzymie doświadczenie we współpracy z biurami projektowymi, firmami wykonawczymi oraz inwestorami. Uczestniczyliśmy w przygotowaniu wielu projektów, zarówno niewielkich obiektów produkcyjno-magazynowych jak i ponadprzeciętnych kompleksów przemysłowych, swoim obszarem obejmujących nierzadko kilka hektarów.

W ramach współpracy przygotowujemy kompleksowe koncepcje, na które składa się dobór urządzeń w odniesieniu do zapotrzebowania energetycznego budynku, rysunki uwzględniające rozmieszczenie urządzeń i wszystkie obliczenia niezbędne do prawidłowego zaprojektowania instalacji grzewczo-wentylacyjnej z uwzględnieniem wskaźników OZE.

FLOWAIR WSPARCIE

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Przeczytaj jeszcze o:

Popularne Tagi

BIM CAD dobór urządzeń FLOWAIR Wsparcie KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna nominalna moc grzewcza pliki Revit Produkty to nie wszystko projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Wsparcie handlowe Wsparcie Klienta Wsparcie logistyczne Wsparcie projektowe Wsparcie serwisowe Wsparcie szkoleniowe zakres mocy grzewczej