PROJEKTOWANIE

Jak działają instalacje HVAC ?

06 czerwca, 2022

Utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności powietrza jest ważne z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika. Przedsiębiorca może w ten sposób lepiej zarządzać procesami w firmie, a jego podwładnym pracuje się po prostu efektywniej. Jeżeli prowadzisz własną firmę i szukasz uniwersalnych rozwiązań dopasowanych do swojej branży, wybierz sterowaną inteligentnie instalację HVAC. Co to takiego?

Czym są instalacje HVAC?

Skrót HVAC pochodzi od słów Heating, Ventilation oraz Air Conditioning. Tym określeniem nazywa się systemy ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji powietrza, które są montowane w:

 • halach przemysłowych,
 • magazynach,
 • obiektach użyteczności publicznej (np. galerie handlowe, kina).

Wybierasz instalację HVAC? Zwróć szczególną uwagę na jej moc, która powinna być dopasowana do wymiarów pomieszczeń, zapotrzebowania energetycznego oraz systemu sterowania. Na rynku znajdziesz zarówno urządzenia regulowane manualnie, jak i automatyczne rozwiązania systemowe, takie jak oferowany przez nas SYSTEM FLOWAIR.

Dla kompleksowej obsługi dużych obiektów budowlanych zalecamy stosowanie instalacji HVAC działającej jako jeden system. To wygoda, bezpieczeństwo i oszczędność.

Jak działa instalacja HVAC?

Urządzenia wchodzące w skład instalacji HVAC służą do zapewnienia płynnej wymiany powietrza oraz utrzymania odpowiednich parametrów, czyli temperatury i wilgotności. Najczęściej w budynkach przemysłowych stosuje się różne urządzenia HVAC, których działanie uzupełnia się wzajemnie. Mogą to być np.:

 • Nagrzewnice: zastosujesz je w pomieszczeniach, które wymagają dodatkowego ogrzania niezależnie od tego, jakim medium dysponujesz. Nagrzewnice występują w wersjach gazowych, elektrycznych oraz najpopularniejszych zasilanych czynnikiem grzewczym, czyli wodą.
 • Chłodnico-nagrzewnice: uniwersalne urządzenia łączące w sobie funkcję grzewczą oraz chłodzącą. W odróżnieniu od zwykłych nagrzewnic współpracują też z niskotemperaturowymi źródłami chłodu (np. rewersyjne pompy ciepła, chillery).
 • Kurtyny powietrzne: mają za zadanie powstrzymać przenikanie zimnego lub ciepłego powietrza poza wyznaczoną strefę. Montuje się je zwłaszcza w miejscach o nasilonym ruchu (np. wejście do budynku) lub nad drzwiami prowadzącymi do pomieszczenia o znacznie niższej albo wyższej temperaturze (np. chłodnia spożywcza).
 • Wentylacja bezkanałowa: sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka sprawność odzysku ciepła, ale modernizacja budynku jest niemożliwa ze względów finansowych lub architektonicznych. Urządzenia wentylacji bezkanałowej nie wymagają instalacji żadnych kanałów odpowiedzialnych za transport powietrza. Jednocześnie są dobrze izolowane i wyróżniają się niewielką emisją hałasu.
 • Urządzenia typu Rooftop: to instalacje typu „All-In-One”, w których układy służące do grzania, chłodzenia i wentylacji znajdują się w jednej obudowie. Urządzenia typu Rooftop nie wymagają dodatkowych połączeń i charakteryzują się wysoką wydajnością.

Jakie korzyści odniesiesz, korzystając z instalacji HVAC?

Jesteśmy przekonani, że instalacje HVAC to przyszłość w zarządzaniu przemysłową infrastrukturą. Zautomatyzowane i współpracujące ze sobą elementy to znaczące korzyści dla inwestora. Czego możesz oczekiwać?

 • Niższe koszty prowadzenia działalności. Dzięki połączeniu ze sobą wielu modułów i ich centralnej kontroli możesz ograniczyć wydatki na energię. Osobno ustawisz warunki panujące w każdym pomieszczeniu i tym samym zadbasz o efektywność Twoich pracowników.
 • Ograniczenie kosztów związanych z remontem budynku. Instalacja HVAC to także mniejsze wydatki na eksploatację budynku – utrzymanie odpowiedniej wilgotności i temperatury zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni wewnątrz pomieszczeń.
 • Zapewnienie lepszych warunków pracy. Czyste i świeże powietrze pomaga skupić się Twoim pracownikom na czekających ich zadaniach. Dzięki temu pracują oni efektywniej, rzadziej chodzą na zwolnienia, a Ty obserwujesz rosnące zyski z działalności.

To oczywiste, że instalacja HVAC stanowi duże ułatwienie dla każdej branży przemysłu. My jednak proponujemy Ci innowacyjne rozwiązanie, które sprawi, że zarządzanie budynkami będzie prostsze niż kiedykolwiek.

Z FLOWAIR zapomnisz o ciągłych naprawach instalacji i skupisz się na dążeniu do sukcesu!

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Przeczytaj jeszcze o:

Popularne Tagi

BIM CAD dobór urządzeń FLOWAIR Wsparcie KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna nominalna moc grzewcza pliki Revit Produkty to nie wszystko projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Wsparcie handlowe Wsparcie Klienta Wsparcie logistyczne Wsparcie projektowe Wsparcie serwisowe Wsparcie szkoleniowe zakres mocy grzewczej