PROJEKTOWANIE

W jakiej temperaturze pracujemy efektywnie?

04 lipca, 2022

Każdy przełożony marzy o tym, aby jego pracownicy wykonywali swoje obowiązki z równie dużym zaangażowaniem przez cały dzień. Niestety w praktyce rzadko jest to możliwe.

Na wydajność w ciągu dnia wpływa wiele czynników – stan zdrowia, zmęczenie i poziom stresu to tylko niektóre z nich. Istnieje jednak prosty sposób, aby podnieść produktywność zespołu. Wystarczy zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu!

Co wynika z przepisów prawa?

Ustawodawca w akcie wykonawczym do kodeksu pracy ustalił warunki, jakie powinny panować w miejscu pracy. Dokładną regulację znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 26 września 1997 r. 

Co warto zapamiętać z tego aktu prawnego w kontekście mikroklimatu i temperatury:

  • – minimalna temperatura w zamkniętych pomieszczeniach nie powinna być niższa niż 14°C, chyba że nie pozwalają na to względy technologiczne,
  • – w przypadku pracy lekkiej, siedzącej, termometr nie powinien wskazywać mniej niż 18 kresek,
  • – pomieszczenia i stanowiska pracy powinny być zabezpieczone przed niekontrolowaną emisją ciepła w drodze promieniowania, przewodzenia i konwekcji oraz przed napływem chłodnego powietrza z zewnątrz.

Jeżeli praca odbywa się w celowo chłodzonym pomieszczeniu (np. chłodniach), pracodawca ma obowiązek zapewnić ogrzewane pomieszczenie, w którym pracownicy mogą odpocząć i spożyć posiłek.

W przypadku prac wykonywanych na terenie hali przemysłowej lub magazynu termometr powinien wskazywać między 14 a 28°C.

Płeć pracownika a optymalna temperatura

Niewielu pracodawców zdaje sobie sprawę z tego, że optymalna temperatura pracy nie wynika tylko z przepisów BHP, ale zależy też od płci pracownika.

Zostało naukowo udowodnione, że kobiety marzną szybciej niż mężczyźni i czują się lepiej w temperaturze 24–26°C. Z kolei panowie pracują efektywniej w chłodniejszym otoczeniu, gdzie panują warunki około 21-22°C. Z czego wynika ta różnica?

Okazuje się, że ośrodki mózgu odpowiedzialne za termoregulację (neurony termoczułe w podwzgórzu) reagują inaczej u kobiet i mężczyzn.

Przekroczenie granicznych temperatur o zaledwie kilka stopni Celsjusza sprawia, że uruchamiają się mechanizmy adaptacyjne – drżenie mięśni i uczucie wychłodzenia lub wręcz przeciwnie: senność i rozleniwienie, które może skutkować również nieszczęśliwym wypadkiem.

Jak utrzymać optymalną temperaturę w miejscu pracy?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak pogodzić interes pracowników z wydajnością zakładu pracy, mamy dla Ciebie prostą odpowiedź. Zajrzyj na stronę marki FLOWAIR i poznaj nową jakość urządzeń HVAC.

Dopasuj do pomieszczeń magazynowych i produkcyjnych instalacje zbudowane w oparciu o:

Połącz je w jedną całość za pomocą sterownika T-Box i ustaw w dowolnym pomieszczeniu dokładnie taką temperaturę i wilgotność, jakich potrzebujesz. Za pomocą jednego panelu na ścianie skonfigurujesz niezależnie każdy element SYSTEMU FLOWAIR i przeprowadzisz jego diagnostykę.

Zainwestuj w instalację HVAC z prawdziwego zdarzenia i patrz, jak efektywność Twoich pracowników wzrasta!

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Przeczytaj jeszcze o:

Popularne Tagi

BIM CAD dobór urządzeń FLOWAIR Wsparcie KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna nominalna moc grzewcza pliki Revit Produkty to nie wszystko projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Wsparcie handlowe Wsparcie Klienta Wsparcie logistyczne Wsparcie projektowe Wsparcie serwisowe Wsparcie szkoleniowe zakres mocy grzewczej