W połowie 2017 roku rozpoczęła się w Tucholi budowa fabryki czekolady. Na powierzchni 4500 m2, w czterech pomieszczeniach produkcyjnych, powstanie nowoczesny zakład produkujący słodkości z „Pomorskich Pralin”. Aby warunki komfortu cieplnego w fabryce były zachowane na wymaganym poziomie, dostosowaliśmy funkcje Systemu FLOWAIR oraz sterownika T-box, według zapotrzebowania projektanta.

Warunki komfortu cieplnego w fabryce czekolady

Otrzymując zapytanie zostaliśmy poinformowani, że w trzech z czterech pomieszczeń produkcyjnych wymagane jest utrzymanie temperatury na poziomie 18oC, a w jednym z nich 26oC przez cały rok.

Do ogrzewania projektant wybrał nagrzewnice wodne LEO z naszej oferty, a do chłodzenia zdecydował się zastosować chłodnicę na wodę lodową. Pytanie dotyczyło możliwości podłączenia zarówno chłodnic jak i nagrzewnic do wspólnego systemu grzewczo-chłodniczego oraz zarządzania jego pracą jednym układem sterowania. Bardzo ważną kwestią w tym przypadku jest automatyczne decydowanie, na podstawie temperatury zadanej i mierzonej, czy mają pracować nagrzewnice czy chłodnice.

Ze względu na specyficzny proces produkcji oraz magazynowania czekolady niezbędne jest utrzymanie temperatury na określonym poziomie z dokładnością do +/- 1oC.  Oznacza to, że układ sterowania musi precyzyjnie zarządzać pracą urządzeń. Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy np. nagrzewnice przegrzeją pomieszczenie i będą musiały zostać uruchomione chłodnice, aby je schłodzić. Innym, ważnym aspektem jest energooszczędność układu grzewczo-chłodniczego.

Zastosowane rozwiązanie dla układu grzewczo-chłodniczego

Specjalnie pod to zapytanie zaprogramowaliśmy System FLOWAIR w taki sposób, aby spełniał wymagania projektu i pozwalał na płynną pracę urządzeń grzewczych i chłodzących w fabryce czekolady. Co udało nam się osiągnąć?

Przede wszystkim cały układ – nagrzewnice LEO i chłodnice na wodę lodową – sterowany jest przy pomocy Systemu FLOWAIR co oznacza łatwy dostęp do parametrów pracy urządzeń z poziomu wyłącznie jednego sterownika T-box. Dzięki temu temperaturę we wszystkich pomieszczeniach produkcyjnych można regulować z jednego miejsca w prosty i szybki sposób. Ponadto poprzez właściwie dobrane zakresy histerez pracy oraz lokalnie rozmieszczone w pomieszczeniu czujniki temperatury, wykluczone jest wspólne działanie nagrzewnic i chłodnic. Zapobiega to stratom ciepła i wpływa na energooszczędność całego układu grzewczo-chłodniczego.

Dodatkową korzyścią przy takim rozwiązaniu jest całkowita automatyzacja układu. System FLOWAIR automatycznie kontroluję temperaturę w pomieszczeniu i w zależności od potrzeby uruchamia nagrzewnice bądź chłodnice. Co więcej, istotna przy tym obiekcie jest możliwość ustawienia programatora tygodniowego, za pomocą którego można dostosować pracę systemu grzewczo-chłodniczego do cyklu produkcyjnego fabryki.

Fabryka czekolady w Tucholi to już nasza kolejna realizacja, kiedy pod zapytanie klienta dodajemy specjalne funkcjonalności do sterownika T-box i tworzymy rozwiązanie szyte na miarę. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprostać indywidualnym potrzebom i spełniać szczególne wymagania wynikające z różnej specyfiki obiektów.

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Przeczytaj jeszcze o:

Popularne Tagi

BIM CAD dobór urządzeń FLOWAIR Wsparcie KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna nominalna moc grzewcza pliki Revit Produkty to nie wszystko projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Wsparcie handlowe Wsparcie Klienta Wsparcie logistyczne Wsparcie projektowe Wsparcie serwisowe Wsparcie szkoleniowe zakres mocy grzewczej