Będąc firmą, która na co dzień ma do czynienia z tematem ogrzewania i wentylacji, mieliśmy szerokie pole do popisu projektując system grzewczo-wentylacyjny we własnym biurze. Wiązało się to również ze specjalnymi wymaganiami:) Budynek, w którym pracujemy to 2050 m2 hali magazynowej 1000 m2 powierzchni biurowej oraz 100 m2 showroom, w którym prezentujemy i testujemy swoje urządzenia.

To na czym nam zależało, oprócz oczywistych komfortowych warunków pracy, to pokazanie naszym klientom, podczas szkoleń urządzeń z naszej oferty w trakcie codziennej eksploatacji. Umożliwienie ich dotknięcia, rozkręcenia, posłuchania oraz zweryfikowania funkcjonalności, prostej obsługi automatyki.

Podstawa systemu grzewczo-wentylacyjnego w budynku FLOWAIR

Jako źródło ciepła oraz chłodu wykorzystaliśmy nowoczesną technologię absorpcyjną w postaci gazowych absorpcyjnych rewersyjnych pomp ciepła ROBUR typu powietrze – woda. Dodatkowo w zestawie tzw. „linku” użyliśmy gazowej, absorpcyjnej wytwornicy wody lodowej i gazowego kotła kondensacyjnego będącego źródłem szczytowym. Zestaw może jednocześnie produkować energię grzewczą oraz chłodniczą. Skład: 2 szt. ROBUR GAHP-AR + 1 szt. ROBUR GA-ACF + 1 szt. ROBUR AY. Nominalna moc grzewcza zestawu: 105,0 kW, a nominalna wydajność chłodnicza: 69,24 kW.

Podstawowym układem grzewczym w biurze jest ogrzewanie podłogowe, znajdujące się pod całą powierzchnią biura, które wykorzystywane jest jako ogrzewanie dyżurne i zapewnia utrzymanie temperatury w biurze na poziomie minimum 16oC. Uzupełniającymi urządzeniami grzewczymi są czterorurowe klimakonwektory. Znajdują się przy nich czujniki temperatury, które informują automatykę źródła ciepła, wykonaną przez dystrybutora pomp ciepła Robur – GAZUNO, o stanie pracy ogrzewania podłogowego. Temperatura zadana dla pomieszczeń biurowych wynosi od 20 do 22oC i w zależności od poziomu temperatury w biurze, klimakonwektory automatycznie włączają się lub wyłączają w godzinach pracy (8:00 – 16:00). Dodatkowo jest możliwość manualnej kontroli pracy klimakonwektorów. Latem pełnią funkcję chłodzenia biura.

System grzewczo-wentylacyjny w biurze

W części biurowej do wentylacji z odzyskiem ciepła zastosowaliśmy produkowane przez nas urządzenie typu rooftop – Cube R8-W – które podłączone jest do instalacji kanałowej w biurze. Dzięki obrotowemu wymiennikowi odzysku ciepła oraz dwóm wodnym wymiennikom – grzewczemu i chłodniczemu podłączonymi do pomp ciepła – temperatura nawiewanego powietrza jest zawsze taka jak wymagana temperatura wewnątrz w danej chwili. Odpowiada za to automatyka CUBE – dostęp do kontroli oraz podglądu parametrów pracy możliwy jest z przeglądarki internetowej.

Przy wejściach do budynku zamontowaliśmy kurtyny powietrzne. Przy wejściu głównym kurtyno-nagrzewnicę ELiS DUO-W, zasilaną z pomp ciepła. Przy wejściu bocznym kurtynę elektryczną ELiS A-E. Tworzą one barierę powietrzną otworów drzwiowych z jednoczesnym ogrzewaniem klatek schodowych dzięki sterowaniu za pomocą Systemu FLOWAIR.

ELiS A FLOWAIR

Kurtyna powietrzna ELiS A

ELiS DUO FLOWAIR

Kurtyno-nagrzewnica ELiS DUO

System grzewczo-wentylacyjny na hali produkcyjnej

W przypadku hali produkcyjnej zdecydowaliśmy się na wykorzystanie naszego rooftopa – Cube 40-REHP, który zapewnia wentylację z odzyskiem ciepła, a także pozwala chłodzić halę w okresie letnim. Urządzenie to jest wyposażone w powietrzną rewersyjną pompę ciepła oraz grzałki elektryczne. Dodatkowo wentylacja odbywa się w sposób bezkanałowy za pomocą nawiewnika wirowego. Stanowi on jednocześnie podstawę pod urządzenie i zawiera kratkę czerpną.

Ponadto do urządzeń znajdujących się wewnątrz hali zastosowaliśmy automatykę System FLOWAIR, który pozwala na obsługę wszystkich urządzeń z jednego miejsca, dzięki inteligentnemu sterownikowi T-box.

Przy dokach zamontowaliśmy kurtyny bramowe ELiS G – przy najczęściej stosowanym kurtynę wodną, a przy dwóch pozostałych „zimną”.

ELiS G FLOWAIR

Kurtyna bramowa ELiS G

Na hali zamontowaliśmy nagrzewnice gazowe ROBUR, których jesteśmy wyłącznym dystrybutorem w Polsce. Poza samą funkcją grzania służą nam również do testów.

Oprócz tego na hali znalazły się nagrzewnice wodne LEO, zamontowane przy dokach ze względu na największe straty ciepła w tym obszarze – jest to najekonomiczniejsze dla nas rozwiązanie ze względu na tanią energię, którą otrzymujemy z pomp ciepła.

Ponieważ hala ma wysokość 7,8 m potrzebne były również destratyfikatory LEO D, które przeciwdziałają gromadzeniu się ciepłego powietrza w górnych partiach pomieszczenia i zbijają je do strefy przebywania ludzi. Powoduje to wyrównanie pionowego gradientu temperatury oraz oszczędność energii.

Zastosowanie sterownika T-box do obsługi nagrzewnic, destratyfikatorów oraz kurtyn powietrznych w hali, daje nam możliwość łatwego zarządzania ich parametrami pracy, a wentylacja obiektu jest jeszcze bardziej efektywna. Wszystkie urządzenia znajdujące się w biurze i na hali produkcyjno-magazynowej FLOWAIR spełniają wymogi dyrektyw ErP i Ecodesign. Natomiast odzysk ciepła sięga powyżej 73% dzięki zastosowaniu Rooftopów Cube.

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Archiwa

Popularne Tagi

BIM CAD dobór urządzeń FLOWAIR Wsparcie KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna nominalna moc grzewcza pliki Revit Produkty to nie wszystko projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Wsparcie handlowe Wsparcie Klienta Wsparcie logistyczne Wsparcie projektowe Wsparcie serwisowe Wsparcie szkoleniowe zakres mocy grzewczej