PROJEKTOWANIE

Destratyfikacja – czyli jak ograniczyć straty ciepła przez strop?

03 lipca, 2020

Przy projektowaniu systemu ogrzewania hali należy zwrócić uwagę na fakt, iż w wysokich pomieszczeniach, pod wpływem konwekcji następuje unoszenie się i kumulowanie ciepłego powietrza (rzadszego) w górnych warstwach hali, co skutkuje ucieczką ciepła przez dach. Co zrobić aby temu zapobiec? Jakie urządzenia zastosować aby wytworzyć barierę powietrzną na pewnej wysokości i jednocześnie skierować to powietrze w niższe strefy hali?   

Na rynku można znaleźć urządzenia, które wraz z nagrzewnicami oraz kurtynami powietrznymi przyczyniają się do ograniczenia strat ciepła i oszczędności energii. Destratyfikatory, czyli wentylatory mieszające lub zrzutowe montowane są pod stropem i służą do destratyfikacji, czyli zbijania powietrza w dolne partie pomieszczenia oraz sztucznego wspomagania ogrzewania.

Ich zadaniem jest:

– wyrównanie gradientu temperatury w warstwach powietrza,
– zbicie ciepłego powietrza do strefy przebywania ludzi,
– uzyskanie optymalnego komfortu cieplnego,
– stworzenie bariery ochronnej na pewnej wysokości.

DOBÓR

Destratyfikatory występują w trzech wielkościach wentylatorów o różnym przepływie powietrza. Urządzenia mniejsze świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach niższych do 8m wysokości, natomiast większe – w halach o dużej wysokości. W doborze odpowiedniego modelu destratyfikatora może pomóc program doboru, który dostępny jest na stronie http://calc.leod.flowair.com/

GDZIE WARTO ZASTOSOWAĆ DESTRATYFIKATORY?

Destratyfikatory montowane są pod stropem, najczęściej w budynkach takich jak:

– hale przemysłowe,
– pomieszczenia dystrybucyjne,
– magazyny, sortownie i składy,
– sale sportowe, korty tenisowe,
– baseny,
– sale sprzedażowe, wystawowe,

. Ilość i rozmieszczenie destratyfikatorów powinno być równomierne, z uwzględnieniem wielkości i elementów nawiewnych. W tym celu należy dobrać odpowiednią ilość urządzeń. Najlepszym rozwiązanie jest także podłączenie wszystkich destratyfikatorów wraz z innymi urządzeniami HVAC do odpowiedniego SYSTEMU sterowania, który nie tylko będzie kontrolował wszystkie urządzenia wentylacyjno – grzewcze z jednego miejsca, ale także pozwoli na ich komunikacje i automatyczną destratyfikację.

CZYM JEST AUTOMATYCZNA DESTRATYFIKACJA?

Automatyczna destratyfikacja to dodatkowa funkcjonalność, którą uzyskujemy podłączając urządzenia do SYSTEMU FLOWAIR. Destratyfikator uruchamiany jest automatycznie, gdy w górnych partiach zgromadzona jest odpowiednia ilość energii cieplnej. W efekcie otrzymujemy oszczędność energii, dzięki wykorzystaniu ciepła z górnych stref pomieszczenia. Gdy ilość ciepła jest niewystarczająca automatycznie uruchamiane są nagrzewnice wodne LEO.

Sprawdź jak działa automatyczna destratyfikacja.

DESTRATYFIKATORY A SYSTEM OGRZEWANIA

Destratyfikatory LEO D nie wytwarzają same ciepła, dlatego ich współpraca z urządzeniami grzewczymi, np. nagrzewnicami, jest szczególnie istotna. Pozwala ona na osiągnięcie optymalnego komfortu cieplnego, równomierne rozprowadzenie ciepła w strefie, jak również obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Destratyfikatory mogą pracować stale, również latam w celu cyrkulacji powietrza. Można je wówczas używać niezależnie od systemu grzewczego, aby ruch powietrza w czasie upałów dał odczucie niższej temperatury i poprawił jakość powietrza w pomieszczeniu.

Montaż na obiekcie

Urządzenia możemy wyposażyć w termostat pomieszczeniowy uruchomiający destratyfikator gdy temperatura pod stropem osiągnie wartość wyższą od zadanej, bądź też wybrać bardziej rozbudowane sterowanie i podłączyć do SYSTEMU FLOWAIR. Wówczas mieszacze wyposażamy w zewnętrzny moduł sterujący DRV D z czujnikiem temperatury PT-1000, który umożliwia:

– podłączenie do sterownika T-box,
– współpracę z aparatami grzewczymi,
– pracę w trybie automatycznej destratyfikacji,
– podłączenie do inteligentnego sytemu zarządzania budynkiem BMS.

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Przeczytaj jeszcze o:

Popularne Tagi

BIM CAD dobór urządzeń FLOWAIR Wsparcie KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna nominalna moc grzewcza pliki Revit Produkty to nie wszystko projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Wsparcie handlowe Wsparcie Klienta Wsparcie logistyczne Wsparcie projektowe Wsparcie serwisowe Wsparcie szkoleniowe zakres mocy grzewczej