Przy projektowaniu systemu ogrzewania hali należy zwrócić uwagę na fakt, iż w wysokich pomieszczeniach, pod wpływem konwekcji następuje unoszenie się i kumulowanie ciepłego powietrza (rzadszego) w górnych warstwach hali, co skutkuje ucieczką ciepła przez dach. Co zrobić aby temu zapobiec? Jakie urządzenia zastosować aby wytworzyć barierę powietrzną na pewnej wysokości i jednocześnie skierować to powietrze w niższe strefy hali?
Na rynku można znaleźć urządzenia, które wraz z nagrzewnicami oraz kurtynami powietrznymi przyczyniają się do ograniczenia strat ciepła i oszczędności energii. Destratyfikatory, czyli wentylatory mieszające lub zrzutowe montowane są pod stropem i służą do destratyfikacji, czyli zbijania powietrza w dolne partie pomieszczenia oraz sztucznego wspomagania ogrzewania.
Ich zadaniem jest:
– wyrównanie gradientu temperatury w warstwach powietrza,
– zbicie ciepłego powietrza do strefy przebywania ludzi,
– uzyskanie optymalnego komfortu cieplnego,
– stworzenie bariery ochronnej na pewnej wysokości.
DOBÓR
Destratyfikatory występują w trzech wielkościach wentylatorów o różnym przepływie powietrza. Urządzenia mniejsze świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach niższych do 8m wysokości, natomiast większe – w halach o dużej wysokości. W doborze odpowiedniego modelu destratyfikatora może pomóc program doboru, który dostępny jest na stronie http://calc.leod.flowair.com/
GDZIE WARTO ZASTOSOWAĆ DESTRATYFIKATORY?
Destratyfikatory montowane są pod stropem, najczęściej w budynkach takich jak:
– hale przemysłowe,
– pomieszczenia dystrybucyjne,
– magazyny, sortownie i składy,
– sale sportowe, korty tenisowe,
– baseny,
– sale sprzedażowe, wystawowe,
. Ilość i rozmieszczenie destratyfikatorów powinno być równomierne, z uwzględnieniem wielkości i elementów nawiewnych. W tym celu należy dobrać odpowiednią ilość urządzeń. Najlepszym rozwiązanie jest także podłączenie wszystkich destratyfikatorów wraz z innymi urządzeniami HVAC do odpowiedniego SYSTEMU sterowania, który nie tylko będzie kontrolował wszystkie urządzenia wentylacyjno – grzewcze z jednego miejsca, ale także pozwoli na ich komunikacje i automatyczną destratyfikację.
CZYM JEST AUTOMATYCZNA DESTRATYFIKACJA?
Automatyczna destratyfikacja to dodatkowa funkcjonalność, którą uzyskujemy podłączając urządzenia do SYSTEMU FLOWAIR. Destratyfikator uruchamiany jest automatycznie, gdy w górnych partiach zgromadzona jest odpowiednia ilość energii cieplnej. W efekcie otrzymujemy oszczędność energii, dzięki wykorzystaniu ciepła z górnych stref pomieszczenia. Gdy ilość ciepła jest niewystarczająca automatycznie uruchamiane są nagrzewnice wodne LEO.
DESTRATYFIKATORY A SYSTEM OGRZEWANIA
Destratyfikatory LEO D nie wytwarzają same ciepła, dlatego ich współpraca z urządzeniami grzewczymi, np. nagrzewnicami, jest szczególnie istotna. Pozwala ona na osiągnięcie optymalnego komfortu cieplnego, równomierne rozprowadzenie ciepła w strefie, jak również obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Destratyfikatory mogą pracować stale, również latam w celu cyrkulacji powietrza. Można je wówczas używać niezależnie od systemu grzewczego, aby ruch powietrza w czasie upałów dał odczucie niższej temperatury i poprawił jakość powietrza w pomieszczeniu.
Urządzenia możemy wyposażyć w termostat pomieszczeniowy uruchomiający destratyfikator gdy temperatura pod stropem osiągnie wartość wyższą od zadanej, bądź też wybrać bardziej rozbudowane sterowanie i podłączyć do SYSTEMU FLOWAIR. Wówczas mieszacze wyposażamy w zewnętrzny moduł sterujący DRV D z czujnikiem temperatury PT-1000, który umożliwia:
– podłączenie do sterownika T-box,
– współpracę z aparatami grzewczymi,
– pracę w trybie automatycznej destratyfikacji,
– podłączenie do inteligentnego sytemu zarządzania budynkiem BMS.
Podobne wpisy
Komentarze
Brak komentarzy!
Zostaw Komentarz
Adres e-mail nie będzie widoczny