DEFRO to dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo, specjalizujące się w produkcji kotłów centralnego ogrzewania. W 2014 roku otrzymaliśmy zapytanie o dobór urządzeń do powstającej hali produkcyjnej tej firmy, w 2015 do następnej oraz laboratorium DEFRO, a w 2017 wykonawca zaprosił nas po raz czwarty do współpracy przy kolejnej hali.

W obiektach stanęły rozbudowane parki maszynowe umożliwiające proces tworzenia kotłów: od linii zautomatyzowanego cięcia blach i centrum spawalniczego przez linię lakierniczą, po centra obróbki.

Pierwsza hala, którą zaopatrzyliśmy w urządzenia FLOWAIR ma 3160 m2. Początkowo w projekcie obiektu umieszczono urządzenia innej firmy jednak cena wykonania i zakupu urządzeń, a zwłaszcza koszty eksploatacyjne były znacznie wyższe niż w przypadku rozwiązania zaproponowanego przez FLOWAIR. Oszacowano wartość na poziomie 40% oszczędności kosztów eksploatacji, przy wykorzystaniu nagrzewnic wodnych z komorą mieszania LEO KM i jednostek odzysku ciepła OXeN, w porównaniu z rooftopami innej firmy.

Wymagania inwestora

Dla wykonawcy ważną kwestią było sprawne zaopatrzenie w ciepło podczas przewietrzania hal, zwłaszcza zimą. Nasz dział handlowy we współpracy z działem wsparcia projektowego zaoferował nagrzewnice wodne z komorami mieszania LEO KM napędzane modulowanym silnikiem EC. Dzięki płynnej regulacji automatycznie uzupełniają one ubytki ciepła na hali. W sumie na pierwszym obiekcie zamontowano podstropowo 6 nagrzewnic wodnych z komorami mieszania LEO KM. Dodatkowym źródłem ogrzewania i jednocześnie wentylacji z odzyskiem ciepła są jednostki grzewczo-wentylacyjne OXeN, które w liczbie 4 sztuk zainstalowano na ścianach hali. Wentylację hali dopełniają wentylatory dachowe UVO, które w połączeniu z LEO KM tworzą kompletny system mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej.

Rozwiązanie, które zaproponowaliśmy sprawdziło się na tyle dobrze, że kolejne hale – 2000 m2 i najnowsza 8885 m2 – zostały zaopatrzone w te same urządzenia.

Rozwój sterowania – System FLOWAIR

Jedyna istotna zmiana wystąpiła w sterowaniu, które przez ten czas rozwinęliśmy. Na hali o powierzchni 2000 m2 i 8885 m2 została wymieniona automatyka sterująca pracą nagrzewnic LEO z komorami mieszania na zestaw automatyki KM, który jest obsługiwany ze sterownika T-box. Jest to nowocześniejsze i bardziej inteligentne rozwiązanie , które pozwala na integrację pracy urządzeń i ich obsługę z jednego miejsca.

Na drugiej i trzeciej hali podzieliliśmy podłączenie urządzeń na trzy strefy, dzięki czemu zarządzanie ich pracą jest jeszcze wygodniejsze i łatwiejsze. Podczas pobytu na obiekcie, nasi pracownicy z działu automatyki i wsparcia projektowego, pomagali w ustawianiu adresów urządzeń, a także sprawdzali poprawność podłączenia urządzeń, wentylatorów dachowych i sterowników T-box z naniesieniem poprawek.

W sumie podczas współpracy z DEFRO dostarczyliśmy i uruchomiliśmy 29 nagrzewnic wodnych z komorami mieszania LEO KM, 16 jednostek odzysku ciepła OXeN. Zostały zamontowane na trzech halach produkcyjnych i kotłowni o łącznej powierzchni ponad 14 000 m2.

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Archiwa

Popularne Tagi

BIM CAD KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna pliki Revit projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła