PROJEKTOWANIE

Skąd biorą się zanieczyszczenia w miejscu pracy i jak sobie z nimi radzić?

22 marca, 2022

W funkcjonowanie wielu zakładów przemysłowych wpisane jest generowanie zanieczyszczeń. Szkodliwe związki nie tylko zagrażają przyrodzie i niszczą środowisko, ale przede wszystkim negatywnie oddziałują na zdrowie pracowników. Przeczytaj, skąd bierze się zanieczyszczenie w miejscu pracy i jak sobie z nim radzić.

Jakie są główne źródła zanieczyszczenia powietrza?

Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z głównych problemów w wielu gałęziach przemysłu. Nie jest to jednak pojęcie jednorodne. Przedstawiciele kadry BHP zwracają uwagę zwłaszcza na:

 • zanieczyszczenia mikrobiologiczne (np. kurz, grzyby, roztocza),
 • czynniki chemiczne (np. cząsteczki detergentów, odczynników biologicznych lub chemikaliów),
 • zanieczyszczenia specyficzne dla danego zakładu (np. spaliny silnikowe w zakładach produkcyjnych, gazy w oczyszczalniach ścieków).

Za niekorzystne warunki w miejscu pracy często odpowiada niewłaściwa instalacja HVAC w budynku. Niestety wielu zarządców nieruchomości ignoruje konieczność okresowej oceny wydajności wentylacji, wymiany filtrów powietrza czy potrzebę regularnej konserwacji i napraw poszczególnych urządzeń.

Z problemem wentylacji w pracy borykają się nim m.in. zakłady papiernicze, metalurgiczne czy chemiczne. Na domiar złego często sami pracownicy generują kolejne czynniki ryzyka w postaci dymu tytoniowego lub zanieczyszczeń wnoszonych z zewnątrz.

W jaki sposób zanieczyszczone powietrze wpływa na zdrowie pracowników?

Krótkoterminowy kontakt z czynnikami ryzyka powoduje przede wszystkim duży dyskomfort i negatywnie wpływa na samopoczucie.

Dotyczy to nie tylko pracowników biurowych, ale przede wszystkim osób pracujących fizycznie. Potrzebują one sprawniejszej wentylacji pomieszczeń z uwagi na obciążające warunki pracy.

To jednak wdychanie zanieczyszczonego powietrza przez wiele lat jest prawdziwym problemem i może prowadzić do wykształcenia się chorób zawodowych. 

Spośród najbardziej znanych przypadłości warto wymienić:

 • pylice płuc,
 • astmę oskrzelową,
 • choroby alergiczne,
 • przewlekłą obturację płuc.

W krańcowych przypadkach przewlekły kontakt z czynnikami alergizującymi może powodować nawet wykształcenie się nowotworu. Narażając załogę na kontakt z powietrzem niskiej jakości, jako pracodawca ryzykujesz naruszenie zasad BHP i bierzesz na siebie odpowiedzialność za ewentualne uszczerbki na zdrowiu. W dodatku musisz liczyć się z coraz częstszymi zwolnieniami lekarskimi, a w efekcie – spadkiem wydajności całego zakładu. Jak sobie z tym radzić?

Prosty sposób na poprawę jakości powietrza.

Jeżeli chcesz zadbać o warunki temperaturowe i czystość powietrza w pracy, zacznij od podstaw! Sprawdź ofertę FLOWAIR i wybierz wydajną instalację bezkanałową z odzyskiem ciepła lub kompaktowe urządzenia typu ROOFTOP.

Wszystkie elementy systemu możesz połączyć w jedną, sprawnie działającą sieć dzięki sterownikowi T-Box. To uniwersalny panel sterowania, za pomocą którego skonfigurujesz każde urządzenie i sprawdzisz jego stan. SYSTEM FLOWAIR pomoże Ci zadbać o zdrowie pracowników i sprawi, że Twój zespół będzie pracował efektywniej.

Odetchnij głęboko dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR!

Komentarze

 • O.
  O.

  Wspaniały artykuł! Dobrze, że zwróciliście Państwo uwagę na kwestię ochrony zdrowia pracowników! Brawo!

  kw. 10, 2022, 5:39 pm
  Odpowiedz

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Przeczytaj jeszcze o:

Popularne Tagi

BIM CAD dobór urządzeń FLOWAIR Wsparcie KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna nominalna moc grzewcza pliki Revit Produkty to nie wszystko projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła Wsparcie handlowe Wsparcie Klienta Wsparcie logistyczne Wsparcie projektowe Wsparcie serwisowe Wsparcie szkoleniowe zakres mocy grzewczej