Będąc firmą, która na co dzień ma do czynienia z tematem ogrzewania i wentylacji, mieliśmy szerokie pole do popisu projektując system grzewczo-wentylacyjny we własnym biurze. Wiązało się to również ze specjalnymi wymaganiami:) Budynek, w którym pracujemy to 2050 m2 hali magazynowej 1000 m2 powierzchni biurowej oraz 100 m2 showroom, w którym prezentujemy i testujemy swoje urządzenia.

To na czym nam zależało, oprócz oczywistych komfortowych warunków pracy, to pokazanie naszym klientom, podczas szkoleń urządzeń z naszej oferty w trakcie codziennej eksploatacji. Umożliwienie ich dotknięcia, rozkręcenia, posłuchania oraz zweryfikowania funkcjonalności, prostej obsługi automatyki.

Podstawa systemu grzewczo-wentylacyjnego w budynku FLOWAIR

Jako źródło ciepła oraz chłodu wykorzystaliśmy nowoczesną technologię absorpcyjną w postaci gazowych absorpcyjnych rewersyjnych pomp ciepła ROBUR typu powietrze – woda. Dodatkowo w zestawie tzw. „linku” użyliśmy gazowej, absorpcyjnej wytwornicy wody lodowej i gazowego kotła kondensacyjnego będącego źródłem szczytowym. Zestaw może jednocześnie produkować energię grzewczą oraz chłodniczą. Skład: 2 szt. ROBUR GAHP-AR + 1 szt. ROBUR GA-ACF + 1 szt. ROBUR AY. Nominalna moc grzewcza zestawu: 105,0 kW, a nominalna wydajność chłodnicza: 69,24 kW.

Podstawowym układem grzewczym w biurze jest ogrzewanie podłogowe, znajdujące się pod całą powierzchnią biura, które wykorzystywane jest jako ogrzewanie dyżurne i zapewnia utrzymanie temperatury w biurze na poziomie minimum 16oC. Uzupełniającymi urządzeniami grzewczymi są czterorurowe klimakonwektory. Znajdują się przy nich czujniki temperatury, które informują automatykę źródła ciepła, wykonaną przez dystrybutora pomp ciepła Robur – GAZUNO, o stanie pracy ogrzewania podłogowego. Temperatura zadana dla pomieszczeń biurowych wynosi od 20 do 22oC i w zależności od poziomu temperatury w biurze, klimakonwektory automatycznie włączają się lub wyłączają w godzinach pracy (8:00 – 16:00). Dodatkowo jest możliwość manualnej kontroli pracy klimakonwektorów. Latem pełnią funkcję chłodzenia biura.

System grzewczo-wentylacyjny w biurze

W części biurowej do wentylacji z odzyskiem ciepła zastosowaliśmy produkowane przez nas urządzenie typu rooftop – Cube R8-W – które podłączone jest do instalacji kanałowej w biurze. Dzięki obrotowemu wymiennikowi odzysku ciepła oraz dwóm wodnym wymiennikom – grzewczemu i chłodniczemu podłączonymi do pomp ciepła – temperatura nawiewanego powietrza jest zawsze taka jak wymagana temperatura wewnątrz w danej chwili. Odpowiada za to automatyka CUBE – dostęp do kontroli oraz podglądu parametrów pracy możliwy jest z przeglądarki internetowej.

Przy wejściach do budynku zamontowaliśmy kurtyny powietrzne. Przy wejściu głównym kurtyno-nagrzewnicę ELiS DUO-W, zasilaną z pomp ciepła. Przy wejściu bocznym kurtynę elektryczną ELiS A-E. Tworzą one barierę powietrzną otworów drzwiowych z jednoczesnym ogrzewaniem klatek schodowych dzięki sterowaniu za pomocą Systemu FLOWAIR.

ELiS A FLOWAIR

Kurtyna powietrzna ELiS A

ELiS DUO FLOWAIR

Kurtyno-nagrzewnica ELiS DUO

System grzewczo-wentylacyjny na hali produkcyjnej

W przypadku hali produkcyjnej zdecydowaliśmy się na wykorzystanie naszego rooftopa – Cube 40-REHP, który zapewnia wentylację z odzyskiem ciepła, a także pozwala chłodzić halę w okresie letnim. Urządzenie to jest wyposażone w powietrzną rewersyjną pompę ciepła oraz grzałki elektryczne. Dodatkowo wentylacja odbywa się w sposób bezkanałowy za pomocą nawiewnika wirowego. Stanowi on jednocześnie podstawę pod urządzenie i zawiera kratkę czerpną.

Ponadto do urządzeń znajdujących się wewnątrz hali zastosowaliśmy automatykę System FLOWAIR, który pozwala na obsługę wszystkich urządzeń z jednego miejsca, dzięki inteligentnemu sterownikowi T-box.

Przy dokach zamontowaliśmy kurtyny bramowe ELiS G – przy najczęściej stosowanym kurtynę wodną, a przy dwóch pozostałych „zimną”.

ELiS G FLOWAIR

Kurtyna bramowa ELiS G

Na hali zamontowaliśmy nagrzewnice gazowe ROBUR, których jesteśmy wyłącznym dystrybutorem w Polsce. Poza samą funkcją grzania służą nam również do testów.

Oprócz tego na hali znalazły się nagrzewnice wodne LEO, zamontowane przy dokach ze względu na największe straty ciepła w tym obszarze – jest to najekonomiczniejsze dla nas rozwiązanie ze względu na tanią energię, którą otrzymujemy z pomp ciepła.

Ponieważ hala ma wysokość 7,8 m potrzebne były również destratyfikatory LEO D, które przeciwdziałają gromadzeniu się ciepłego powietrza w górnych partiach pomieszczenia i zbijają je do strefy przebywania ludzi. Powoduje to wyrównanie pionowego gradientu temperatury oraz oszczędność energii.

Zastosowanie sterownika T-box do obsługi nagrzewnic, destratyfikatorów oraz kurtyn powietrznych w hali, daje nam możliwość łatwego zarządzania ich parametrami pracy, a wentylacja obiektu jest jeszcze bardziej efektywna. Wszystkie urządzenia znajdujące się w biurze i na hali produkcyjno-magazynowej FLOWAIR spełniają wymogi dyrektyw ErP i Ecodesign. Natomiast odzysk ciepła sięga powyżej 73% dzięki zastosowaniu Rooftopów Cube.

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Komentarz

Adres e-mail nie będzie widoczny

Archiwa

Popularne Tagi

BIM CAD KALKULATOR kurtyna powietrzna nagrzewnica wodna pliki Revit projektowanie Revit rooftop stanowisko badawcze studenci Politechnik System FLOWAIR T-box wentylacja bezkanałowa z odzyskiem ciepła