PROJECTS

Destratyfication En

July 13, 2020

Przy projektowaniu systemu ogrzewania hali należy zwrócić uwagę na fakt, iż w wysokich pomieszczeniach, pod wpływem konwekcji następuje unoszenie się i kumulowanie ciepłego powietrza (rzadszego) w górnych warstwach hali, co skutkuje ucieczką ciepła przez dach. Co zrobić aby temu zapobiec? Jakie urządzenia zastosować aby wytworzyć barierę powietrzną na pewnej wysokości i jednocześnie skierować to powietrze w niższe strefy hali?   

W naszej ofercie można znaleźć urządzenia, które wraz z nagrzewnicami oraz kurtynami powietrznymi przyczyniają się do ograniczenia strat ciepła i oszczędności energii. Destratyfikatory, czyli wentylatory mieszające lub zrzutowe montowane są pod stropem i służą do destratyfikacji, czyli zbijania powietrza w dolne partie pomieszczenia oraz sztucznego wspomagania ogrzewania.

Ich zadaniem jest:

– wyrównanie gradientu temperatury w warstwach powietrza,
– zbicie ciepłego powietrza do strefy przebywania ludzi,
– uzyskanie optymalnego komfortu cieplnego,
– stworzenie bariery ochronnej na pewnej wysokości.

destratyfikator

KONSTRUKCJA

Urządzenia te składają się z dwóch najważniejszych elementów, takich jak wentylator i silnik. Wentylator umieszczony jest w specjalnie ukształtowanej dyszy, dzięki której zmniejszone zostały opory przepływu powietrza. To wpływa na cichszą pracę urządzenia oraz zwiększa jego wydajność. Dodatkowo wyposażone są w cztery sekcje ruchomych kierownic powietrza. Całość umieszczona jest w obudowie wykonanej z EPP (spieniony polipropylen), dzięki czemu urządzenie jest dużo bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz ma doskonałą odporność chemiczną i korozyjną, a dodatkowo jest odporne na zabrudzenia i charakteryzuje się niską wagą.  

kierownice powietrza

DOBÓR

Destratyfikatory występują w trzech wielkościach wentylatorów o różnym przepływie powietrza. Urządzenia mniejsze świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach niższych do 8m wysokości, natomiast większe – w halach o dużej wysokości. W doborze odpowiedniego modelu destratyfikatora może pomóc program doboru, który dostępny jest na stronie http://calc.leod.flowair.com/

Program doboru destratyfikatorów

MONTAŻ

Destratyfikatory montowane są pod stropem, najczęściej w budynkach takich jak:

– hale przemysłowe,
– pomieszczenia dystrybucyjne,
– magazyny, sortownie i składy,
– sale sportowe, korty tenisowe,
– baseny,
– sale sprzedażowe, wystawowe,

Ilość i rozmieszczenie destratyfikatorów powinno być równomierne, z uwzględnieniem wielkości i elementów nawiewnych. W tym celu należy dobrać odpowiednią ilość destratyfikatorów w równej części do wydzielonych obszarów w pomieszczeniu. Urządzenia montuje się najczęściej ok. 1 m od stropu hali.

odległości montażowe

DESTRATYFIKATORY A SYSTEM OGRZEWANIA

Destratyfikatory LEO D nie wytwarzają same ciepła, dlatego niezbędne jest wyposażenie obiektu w system ogrzewania. Urządzenia doskonale współpracują w zestawieniu z każdą nagrzewnicą powietrzną. Współpraca tych urządzeń pozwala na osiągnięcie optymalnego komfortu cieplnego, równomierne rozprowadzenie ciepła w strefie, jak również obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Destratyfikatory mogą pracować stale, również latam w celu cyrkulacji powietrza. Można je wówczas używać niezależnie od systemu grzewczego, aby ruch powietrza w czasie upałów dał odczucie niższej temperatury i poprawił jakość powietrza w pomieszczeniu.

Montaż na obiekcie

STEROWANIE

Urządzenia możemy wyposażyć w termostat pomieszczeniowy uruchomiający destratyfikator gdy temperatura pod stropem osiągnie wartość wyższą od zadanej, bądź też wybrać bardziej rozbudowane sterowanie i podłączyć do SYSTEMU FLOWAIR. Wówczas mieszacze wyposażamy w zewnętrzny moduł sterujący DRV D z czujnikiem temperatury PT-1000, który umożliwia:

– podłączenie do sterownika T-box,
– współpracę z aparatami grzewczymi,
– pracę w trybie automatycznej destratyfikacji,
– podłączenie do inteligentnego sytemu zarządzania budynkiem BMS.

CZYM JEST AUTOMATYCZNA DESTRATYFIKACJA?

Automatyczna destratyfikacja to dodatkowa funkcjonalność, którą uzyskujemy podłączając urządzenia do SYSTEMU FLOWAIR. Destratyfikator uruchamiany jest automatycznie, gdy w górnych partiach zgromadzona jest odpowiednia ilość energii cieplnej. W efekcie otrzymujemy oszczędność energii, dzięki wykorzystaniu ciepła z górnych stref pomieszczenia. Gdy ilość ciepła jest niewystarczająca automatycznie uruchamiane są nagrzewnice wodne LEO.

Sprawdź jak działa automatyczna destratyfikacja.

Podobne wpisy

Comments

No comments found!

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Archives

Popularne Tagi

DESTRATYFICATION